Szczepienia dzieci ruszyły w Niemczech. Problemy już na starcie

Świat
Szczepienia dzieci ruszyły w Niemczech. Problemy już na starcie
zdj. ilustracyjne, PAP/EPA/Fabio Muzzi
W Europie rozpoczęło się szczepienie dzieci

Od poniedziałku dzieci w wieku od 5 do 11 lat mogą być szczepione przeciwko COVID-19 przystosowanymi dla najmłodszych pacjentów dawkami. Niemieckie Ministerstwo Spraw Społecznych zgłasza, że już od samego początku występują problemy, m.in. z zamówieniem i dostarczeniem do punktów szczepień dawek dla dzieci – podaje "Stuttgarter Zeitung".

Jak informuje Ministerstw Spraw Społecznych, szczepienia te są wykonywane przede wszystkim przez pediatrów, ale można też brać pod uwagę centra szczepień. Rzecznik resortu zaznacza, że "opinie rodziców na ten temat bardzo się różnią", dlatego trudno oszacować obecnie, ilu z nich skorzysta z możliwości zaszczepienia dziecka.

300 tys. szczepionek dla dzieci

Klinika szczepień Schleyerhalle w Stuttgarcie (Badenia-Wirtembergia) planuje uruchomić szczepienia dla dzieci od środy 15 grudnia, dodatkowo zespoły szczepień będą pracować w ok. 13-15 szkołach na terenie całego landu. Według szacunków, w Badenii-Wirtembergii zostanie w pierwszej fazie podanych dzieciom do 300 tys. dawek szczepionek.

 

ZOBACZ: Szczepienia w Polsce. Kownacki: służby rosyjskie i białoruskie tworzą fake newsy

 

W Ulm (Badenia-Wirtembergia) władze miasta planowały przeprowadzenie świątecznej kampanii szczepień dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat i ich rodziców w dniach 3-5 stycznia. "Są jednak problemy z zamówieniem tysiąca dawek szczepionek, przystosowanych dla dzieci. Miasto będzie mogło je zamawiać z hurtowni dopiero po 3 stycznia" – dowiaduje się "Stuttgarter Zeitung".

 

Władze Ulm twierdzą, że Ministerstwo Spraw Społecznych nie wywiązało się ze swojego obowiązku. "Nie możemy zaakceptować tego, że szczepionka czeka, ale zanim będziemy mogli zacząć nią szczepić, minie jeszcze miesiąc" - podkreślają.

25 tys. dzieci zaszczepionych przed decyzją EMA

Jeszcze przed zatwierdzeniem możliwości szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przez Europejską Agencję Leków (EMA) istniała możliwość wykonania u dzieci w tym wieku tzw. szczepień pozarejestracyjnych. Jak podaje inicjatywa rodziców U12 Schutz, pomogła ona do tej pory rodzicom w zaszczepieniu ok. 25 tys. dzieci w całych Niemczech.

 

"Brakuje jednak dokładnych danych, ile osób poniżej 12. roku życia zostało już zaszczepionych" – informuje "Stuttgarter Zeitung".

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie