Diecezja radomska przeprasza za "niedopuszczalne zachowanie księdza"

Polska
Diecezja radomska przeprasza za "niedopuszczalne zachowanie księdza"
Polsat News
Diecezja radomska złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. jednego z księży

Prokuratura w Zamościu prowadzi postępowanie w sprawie jednego ze znanych księży z diecezji radomskiej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zawiadomienie, które złożyła kuria, ma dotyczyć molestowania młodych kobiet. W oświadczeniu rzecznik diecezji przeprosił "osoby pokrzywdzone oraz wszystkich, którzy zostali dotknięci niedopuszczalnym postępowaniem duchownego"

Jak opisywał w niedzielę portal echodnia.eu, "znany w Radomiu i diecezji ksiądz podejrzany jest o poważne przestępstwa. Kuria Diecezji Radomskiej złożyła w tej sprawie doniesienie do prokuratury. Ksiądz został odsunięty od pełnienia ważnych funkcji. Nieoficjalnie mówi się o nadużycia w sferze obyczajowej". Portal Onet podaje, że chodzi o księdza, który był m.in. koordynatorem Światowych Dni Młodzieży. Miał on molestować młode kobiety.

 

ZOBACZ: Abp Wojciech Polak: Jesteśmy w środku kryzysu

 

- Postępowanie jest na razie na bardzo wczesnym etapie, nie możemy więc w tej sprawie udzielać żadnych informacji - powiedział portalowi echodnia.eu Artur Szykuła, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu, która prowadzi sprawę. 

Oświadczanie kurii

"Władza Diecezji Radomskiej z ubolewaniem przyjęła informacje o nagannych czynach księdza i przeprasza osoby pokrzywdzone oraz wszystkich, którzy zostali dotknięci niedopuszczalnym postępowaniem duchownego" - napisała w komunikacie diecezji radomskiej.

 

ZOBACZ: Pedofilia w Kościele. Państwowa komisja po raz kolejny zwraca się do Watykanu

 

W oświadczeniu poinformowano, że po zgłoszeniu się poszkodowanych biskup Marek Solarczyk wprowadził odpowiednie procedury kanoniczne wobec duchownego, a sprawę przekazano do prokuratury. "Ksiądz został odwołany ze wszystkich funkcji i zastosowano wobec niego ograniczenie posługi kapłańskiej, szczególnie wobec członków duszpasterskich grup młodzieżowych" - wyjaśniono.

 

"Potwierdzamy zdecydowaną gotowość do otoczenia troską oraz odpowiednią pomocą osoby pokrzywdzone i jesteśmy zdeterminowani, aby z całą konsekwencją chronić dzieci i młodzież przed wykorzystaniem, szczególnie przez osoby duchowne" - napisał w oświadczeniu ks. Damian Fołyn, rzecznik Kurii Diecezji Radomskiej.

pgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie