Wariant Omikron rozprzestrzenia się w Holandii. Odnotowano już kilkadziesiąt infekcji

Świat
Wariant Omikron rozprzestrzenia się w Holandii. Odnotowano już kilkadziesiąt infekcji
PAP/EPA/JEON HEON-KYUN
Laboratorium w Korei Południowej

Wariant Omikron coraz szybciej rozprzestrzenia się w Niderlandach, a proces ten jest trudny do kontrolowania - alarmuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM), który potwierdził już niemal osiemdziesiąt infekcji tą odmianą koronawirusa.

Eksperci RIVM twierdzą, że jest jedynie kwestią czasu, by nowa mutacja koronawirusa stała się dominującą w Holandii. "Omikron jest bardziej zaraźliwy niż wariant Delta, który obecnie przeważa w naszym kraju" – czytamy w komunikacie instytutu.

Badanie wariantu Omikron wciąż trwa

W ostatnich dniach nowy wariant został wykryty u 62 osób, głównie podróżujących z Afryki. Dodatkowo zarażonych było osiemnastu podróżnych z RPA, u których występowanie wirusa stwierdzono pod koniec listopada.

 

Badania nad właściwościami nowego wariantu wirusa w RIVM wciąż trwają. Według pierwszych wyników laboratoryjnych opublikowanych w tym tygodniu, Omikron w mniejszym stopniu jest ograniczany odpowiedzią, jaką dają przeciwciała ze szczepionek i naturalnie powstała odporność niż wariant delta.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe zakażenia. Raport Ministerstwa Zdrowia, 11 grudnia

 

Oznaczałoby to, że osoby zaszczepione i te, które wcześniej chorowały, są bardziej podatne na zakażenie Omikronem. RIVM zaznacza także, że wprawdzie przebieg choroby jest na razie łagodny, to jednak jego szybsze rozprzestrzenianie spowoduje, że może on szybciej dotrzeć do osób słabszych. W konsekwencji może to doprowadzić do zwiększenia liczny pacjentów w szpitalach.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie