Tornado przeszło przez cztery stany USA. Mogło zginąć nawet 50 osób

Świat
Tornado przeszło przez cztery stany USA. Mogło zginąć nawet 50 osób
Reuters
W sobotę tornado przeszło nad czterema stanami USA

W tornadach, jakie nawiedziły środkową część Stanów Zjednoczonych w nocy z piątku na sobotę, mogło zginąć nawet 50 osób - podał w sobotę "Washington Post". Gazeta cytuje wypowiedź gubernatora stanu Kentucky Andy'ego Besheara, który ocenił, że bilans może być jeszcze wyższy.

- Doniesienia z miejsc dotkniętych kataklizmem rozdzierają serce - powiedział Beshear w rozmowie z lokalną stacją telewizyjną WLKY w sobotę rano. - Największym wyzwaniem w chwili obecnej jest ustalenie, czy wichury będą trwać nadal czy też ustaną - dodał.

"Najdłuższe tornado nowożytnej historii USA"

Trąba powietrzna, która przeszła przez terytorium czterech stanów była wyjątkowo długotrwała i mocna jak na tę porę roku - podkreślają meteorolodzy. Najbardziej dała się ona we znaki w Monette w stanie Arkansas i w Mayfield w stanie Kentucky, gdzie zawitała po pokonaniu 386 km. "Było to najdłużej, bez przerwy trwające tornado, jakie odnotowano w nowożytnej historii USA" - pisze 'Washington Post".

 

Jedna osoba zginęła, a pięć innych zostało rannych w zawalonym domu opieki Monette Manor (Arkansas) w pobliżu granicy z Tennessee. Znajdowały się tam miejsca dla 86 pensjonariuszy. Ekipy ratunkowe, które przybyły do Monette Manor, mówiły o licznych zniszczeniach w mieście.

 

ZOBACZ: Australia. Tornado w Nowej Południowej Walii. Zerwane dachy i wyrwane drzewa

 

W większości miast czterech stanów dotkniętych wichurami: Arkansas, Tennessee, Missouri i Illinois ogłoszono stan alarmowy, apelując do mieszkańców, by poszukali bezpiecznego schronienia. Rzeczniczka urzędu ds. zarządzania kryzysowego w stanie Kentucky podała w sobotę rano, że na razie nie sposób dokonać bilansu ofiar i zniszczeń. Rzecznik podobnego urzędu w stanie Tennessee Dean Flener poinformował z kolei o trzech ofiarach, z których dwie zginęło w hrabstwie Lake, a jedna w hrabstwie Obion.

Ludzie pod gruzami magazynu Amazona

W Edwardsville w stanie Illinois tornado poważnie uszkodziło magazyny i biuro spedycji firmy Amazon. Pojawiły się doniesienia o rannych lub uwięzionych ludziach po zawaleniu się dachu budynku.

 

 

Agencja Zarządzania Kryzysowego Colinsville nie podał jeszcze ile osób jest poszukiwanych pod gruzami. Natomiast Departament Policji Edwardsville poinformował, że są ofiary śmiertelne.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie