Słowacja. Zaszczepieni seniorzy powyżej 60 roku życia otrzymają 300 lub 200 euro

Świat
Słowacja. Zaszczepieni seniorzy powyżej 60 roku życia otrzymają 300 lub 200 euro
Pixabay
200 euro na Słowacji, to około dwóch piątych średniej emerytury

Osoby w wieku ponad 60 lat, które zdecydują się zaszczepić do 15 stycznia 2022 r., dostaną na Słowacji 200 euro. Osoby już zaszczepione lub zamierzające przyjąć trzecią dawkę do 15 stycznia, dostaną 300 euro. Ustawę przyjął w czwartek parlament, a pierwsze wypłaty mają być jeszcze w grudniu br.

Pierwotny projekt zakładał, że każda zaszczepiona osoba lub zarejestrowana w systemie szczepień dostanie bon w wysokości 500 euro, który można byłoby przeznaczać na niektóre usługi, kulturę lub zakupy.

 

Pomysłodawca gratyfikacji dla zaszczepionych minister finansów i były premier Igor Matovicz chciał w ten sposób zrekompensować części przedsiębiorców straty związane z pandemią, ale na takie rozwiązanie nie znalazł wystarczającej większości w parlamencie.

Mniej niż połowa zaszczepionych Słowaków

Po ustaleniach w koalicji rządzącej posłowie ostatecznie zmienili wysokość finansowej motywacji szczepień, która wypłacana będzie w gotówce. Osoby starsze należą do najbardziej narażonych na zachorowanie grup obywateli, stanowią też największą grupę wśród hospitalizowanych.

 

ZOBACZ: Niemcy. Padł rekord w szczepieniach przypominających. Liczba zakażeń koronawirusem nieco spada

 

Słowacja ma jeden z najniższych odsetek osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 45 proc. mieszkańców. Trzecią dawkę przyjęło niecałe 10 proc. z nich. Prawo do uchwalonych przez parlament dodatków ma trochę mniej niż 1 milion 300 tysięcy osób. 200 euro na Słowacji, to około dwóch piątych średniej emerytury.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie