Straż Graniczna: Próby siłowego przekroczenia granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy

Polska
Straż Graniczna: Próby siłowego przekroczenia granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy
Straż Graniczna
Funkcjonariusze SG wydali 23 postanowień o opuszczeniu terytorium RP

Ostatniej doby zanotowano 80 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w czwartek Straż Graniczna. - Nielegalni migranci próbowali siłowo przekroczyć granicę polsko-białoruską w okolicach Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy (woj. podlaskie) – poinformowała w czwartek Straż Graniczna. Zatrzymano także mężczyznę, który przewoził pięciu nielegalnych migrantów.

"Wczoraj tj. 08.12 na granicy odnotowano 80 prób jej nielegalnego przekroczenia. Wobec 23 osób funkcjonariusze Straży Granicznej wydali postanowienia o opuszczeniu terytorium RP" - podała na Twitterze Straż Graniczna.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna nadal szuka czteroletniej Irakijki Eileen

 

Wczoraj o 10.45 w miejscowości Jacowlany, strażnicy graniczni wezwali do zatrzymania kierowcę. Mężczyzna nie zatrzymał się na wezwanie i podjął próbę ucieczki. W okolicach miejscowości Nowowola, wyrzucił z auta grupę nielegalnych migrantów. Następnie z powodu uszkodzenia pojazdu, porzucił go i dalej podjął próbę ucieczki pieszo. Ścigający go funkcjonariusze Straży Granicznej oddali strzały ostrzegawcze i zatrzymali mężczyznę - poinformowała rzecznik SG por. Anna Michalska.

 

 

Przemytnik to obywatel Syrii z ważnym, niemieckim dokumentem pobytowym – podała porucznik. W grupie migrantów było 5 osób, w tym rodzina z dzieckiem. To obywatele Iraku. Wszyscy są w dobrym stanie zdrowia i zostaną prawdopodobnie skierowani do ośrodków dla cudzoziemców – poinformowała

Migranci forsowali granicę

Minionej doby "na odcinkach ochranianych przez placówki w Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze duże grupy siłowo forsowały granicę" – przekazała SG na Twitterze.

 

Około godziny 20 na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych, około 50-osobowa grupa próbowała siło przejść przez granicę. Została ustawiona kładka na zaporze, która miała pomóc w pokonaniu zapory. Grupie migrantów nie udało się sforsować granicy - przekazała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

 

Natomiast około północy 75-osobowa grupa migrantów próbowała siłowo przekroczyć granicę polsko-białoruską w okolicach Czeremchy. Tam również zostały ustawione kładki na zaporze. Białoruskie służby rzucały kamieniami w stronę polskich funkcjonariuszy. Grupie udało się przejść przez zaporę. Wszyscy zostali zatrzymani i doprowadzeni do linii granicy - podała por. Michalska.

Sytuacja na granicy. 23 postanowienia o opuszczeniu terytorium RP

Wczoraj również zanotowano 80 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze SG wydali 23 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

 

ZOBACZ: Wojska rosyjskie przy granicy Ukrainy. Władze Kijowa robią przegląd schronów

 

Od 1 grudnia do 1 marca na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

aml/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie