Sprowadzali do Polski kradzione kampery; znaleziono przy nich arsenał broni i amunicji

Polska
Sprowadzali do Polski kradzione kampery; znaleziono przy nich arsenał broni i amunicji
Stołeczna policja
Wobec podejrzanych zastosowano areszt tymczasowy

Policjanci z wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji zatrzymali sześć osób podejrzanych o sprowadzanie z Niemiec do Polski kradzionych kamperów - powiedział rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak. Dodatkowo jeden z zatrzymanych odpowie za posiadanie pokaźnego arsenału broni i amunicji.

- Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji prowadzili operacyjne działania, podczas których ustalili grupę zajmującą się sprowadzaniem do Polski kradzionych na terytorium Niemiec kamperów - poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

 

Do pierwszego zatrzymania doszło w połowie listopada.

 

- W Ożarowie Mazowieckim policjanci zatrzymali do kontroli 42-letniego kierowcę pojazdu, co do którego istniało uzasadnione podejrzenie, że może być kradziony. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych podejrzenia potwierdziły się. Samochód został skradziony dwa dni wcześniej w Niemczech. Ponadto kierowca pojazdu nie posiadał żadnych dokumentów pojazdu - tłumaczył policjant.

 

Po kilku dniach kryminalni zatrzymali do sprawy kolejnych trzech mężczyzn w wieku od 31 do 48 lat.

 

- 48-latek wpadł podczas kontroli na autostradzie A2 w miejscowości Koszajec. Okazało się, że samochód, którym kieruje, został zarejestrowany, jako poszukiwany. Tego dnia również, tym razem w Warszawie wpadła kolejna osoba. To kierowca citroena Jumpera, kolejnego kampera poszukiwanego przez niemiecką policję - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Kradzież ponad 9 mln zł z CBA. Pracownik firmy bukmacherskiej oskarżony

 

Według ustaleń śledczych jeden z zatrzymanych mężczyzn, 31-latek, miał na posesji w powiecie siedleckim przechowywać kradzione samochody i motocykle.

 

- Dlatego policjanci udali się na miejsce, aby zabezpieczyć pochodzące z kradzieży pojazdy. Był to fiat Ducato oraz rozebrany już na części Ford Kuga. Ponadto policjanci zabezpieczyli też silnik od mercedesa wyprodukowanego w 2021 roku - wyliczył.

W trakcie przeszukania znaleziono arsenał broni i amunicji

- W trakcie przeszukania posesji, w pomieszczeniach gospodarczych kryminalni natrafili na pokaźny arsenał broni i amunicji, dlatego na miejsce wezwani zostali funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie. Podczas działań policjanci zabezpieczyli kilkaset sztuk amunicji różnego kalibru, pociski moździerzowe, granaty, kilkanaście sztuk broni: pistoletów, karabinów; proch strzelniczy a także narzędzia do produkcji i przerabiania broni i amunicji - podał.

 

W trakcie przeszukiwania posesji na miejscu policjanci zastali 69-letniego właściciela oraz jego 45-letniego syna.

 

- Mężczyźni nie potrafili wytłumaczyć, jak weszli w posiadanie broni i amunicji, jak również zabezpieczonych wcześniej pojazdów - przekazał.

 

ZOBACZ: Łódzkie. Tragiczny finał domowej awantury. 49-letni mężczyzna zginął od postrzału z broni

 

- Dodatkowo policjanci przeszukali inną posesję, należącą do 45-latka, tym razem w Siedlcach. Tam również zabezpieczyli kampera, jak się okazało, skradzionego w październiku na terenie Niemiec - dodał rzecznik KSP.

 

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz poinformowała, że po zatrzymaniu sześciu mężczyzn usłyszało zarzuty paserstwa i ukrywania kradzionych pojazdów.

 

- Jedna dodatkowo będzie odpowiadała za posiadanie broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia - podkreśliła prokurator.

 

- Sąd zastosował wobec pięciu zatrzymanych areszt tymczasowy na trzy miesiące. Z kolei jeden został objęty policyjnym dozorem, zastosowanym po wpłaceniu 20 tysięcy złotych poręczenia majątkowego - dodała Aleksandra Skrzyniarz,

mad/ml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie