Rosja. Japoński miliarder i rosyjski kosmonauta lecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Technologie
Rosja. Japoński miliarder i rosyjski kosmonauta lecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną
PAP/EPA/ROSCOSMOS PRESS SERVICE HANDOUT
Japończyk w 2023 roku ma on wyruszyć w podróż dookoła Księżyca

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w środę rano wystartował rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-20 z japońskim miliarderem, jego asystentem i rosyjskim kosmonautą na pokładzie.

Magnat modowy Yusaku Maezawa został tym samym pierwszym turystą samodzielnie opłacającym kosmiczną podróż od ponad dekady - odnotowuje agencja Associated Press.

 

Jego asystent - producent Yozo Hirano zamierza sfilmować podróż. Z kolei towarzyszący Japończykom kosmonauta Aleksandr Misurkin chce wcielić się w rolę korespondenta rosyjskiej agencji prasowej TASS.

 

Trójka ta spędzi w kosmosie 12 dni.

 

ZOBACZ: Europa chce uziemić Elona Muska. Koniec marzeń o kosmosie?

 

Rakieta Sojuz-2.1a, która wyniosła na orbitę Sojuza MS-20, wystartowała o godz. 8.38 czasu polskiego. Dokowanie z ISS zaplanowane jest na godz. 14.41.

 

- Pragnę spojrzeć na Ziemię z przestrzeni kosmicznej. Chciałbym doświadczyć poczucia nieważkości. Mam też osobiste oczekiwania: jestem ciekaw, jak kosmos może mnie zmienić, jak ja się zmienię po tym locie kosmicznym - wyznał Maezawa we wtorek na konferencji prasowej na Bajkonurze.

"Lista rzeczy do zrobienia w kosmosie" 

Firma Space Adventures, która organizuje lot, przekazała AP, że Maezawa spisał listę 100 rzeczy do zrobienia w kosmosie. Na liście znajdują się proste codzienne aktywności, jak i bardziej rozrywkowe lub poważne zadania do wykonania. Szef Space Adventures Tom Shelley przekazał także, że intencją Maezawy jest podzielenie się doświadczeniem pobytu w kosmosie z publiką.

 

TASS podała z kolei, że Misurkin będzie regularnie dostarczał wiadomości o życiu i pracy na stacji, jak i dzielił się zdjęciami i filmami.

 

ZOBACZ: Satelity SpaceX na kursie kolizyjnym z kosmicznymi śmieciami

 

Obecna wyprawa na ISS nie kończy kosmicznych przygód japońskiego miliardera. W 2023 roku ma on wyruszyć w podróż dookoła Księżyca na pokładzie statku Starship, należącego do amerykańskiego filantropa Elona Muska. W tamtej wyprawie ma mu towarzyszyć osiem osób, które zapewnią sobie udział w eskapadzie przez zwycięstwo w konkursie.

 

Maezawa dorobił się fortuny na Zozotown - największym japońskim sklepie odzieżowym online. Magazyn Forbes ocenia jego majątek na 2 mld dolarów.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie