Niemcy. Bundestag wybrał Olafa Scholza na nowego kanclerza

Świat
Niemcy. Bundestag wybrał Olafa Scholza na nowego kanclerza
Reuters
Nowy niemiecki rząd tworzy koalicja trzech partii: SPD, Zielonych i FDP

Bundestag wybrał w środę Olafa Scholza z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) na nowego kanclerza. Tym samym zakończyła się trwająca 16 lat era kanclerz Angeli Merkel.

Teraz Scholz uda się do pałacu Bellevue, gdzie odbierze akt mianowania z rąk prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Następnie wróci do parlamentu, aby złożyć przysięgę.

 

Nowy niemiecki rząd tworzy koalicja trzech partii: SPD, Zielonych i FDP.

 

SPD zwyciężyła we wrześniowych wyborach do Bundestagu, a 63-letni Scholz był jej kandydatem na kanclerza.

Scholz złożył przysięgę w Bundestagu. Nie dodał "Tak mi dopomóż Bóg"

Scholz ślubował m.in., że będzie "poświęcał swoje siły dla dobra narodu niemieckiego i "sumiennie wypełniał swoje obowiązki". Nie dodał kończącej tekst przysięgi formuły "Tak mi dopomóż Bóg".

 

To jedyny fragment zapisanego w konstytucji tekstu przysięgi, który można pominąć. Ostatni kanclerz z ramienia SPD, Gerhard Schroeder, również zrezygnował z niej podczas ceremonii zaprzysiężenia. Jednak "w przeciwieństwie do Schroedera, Scholz jest pierwszym bezwyznaniowym szefem rządu w Niemczech po wystąpieniu z Kościoła protestanckiego" - informuje telewizja ARD.

 

Wybrany w środę rano przez Bundestag kanclerz Olaf Scholz otrzymał już także nominację z rąk prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

 

Kreml liczy na konstruktywne relacje z nowym kanclerzem Niemiec

- Mamy nadzieję, że relacje między prezydentem (Rosji) i nowym kanclerzem będą konstruktywne. (...) Mamy także nadzieję, że strona niemiecka nadal będzie opierać się na ocenie, że nie ma alternatywy dla dialogu w rozwiązywaniu najtrudniejszych rozbieżności - powiedział Pieskow.

 

Moskwa liczy także na kontynuację polityki Niemiec pod rządami nowego kanclerza, w tym w kwestii gazociągu Nord Stream 2 - dodał rzecznik Władimira Putina.

 

Bundestag wybrał w środę Scholza, reprezentanta Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) na nowego kanclerza. Odebrał on już nominację z rąk prezydenta Niemiec.

Kim jest Olaf Scholz? 

Olaf Scholz ma 63 lata, urodził się 1958 roku w Osnabrücku w Dolnej Saksonii. Z wykształcenia jest prawnikiem ze specjalizacją z prawa pracy. 

 

W działalność polityczną zaangażował się 1975 roku przystępując do SPD, czyli Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, początkowo działacz młodzieżówki tej partii i przez kilka lat jej przewodniczący. 

 

W Hamburgu, gdzie studiował i po ukończeniu nauki pozostał zaangażował się także w działalność samorządową we władzach landu. Wieloletni poseł do Bundestagu, niemieckiego parlamentu federalnego. 

 

W 2005 roku został szefem klubu parlamentarnego SPD, a dwa lata potem ministrem w rządzie Angeli Merkel. Objął kierownictwo resortu pracy i spraw społecznych. Z funkcji ustąpił w 2009 roku i wrócił do struktur regionalnych partii w Hamburgu.

 

ZOBACZ: Niemieccy politycy żegnają Angelę Merkel

 

Ponownie w rządzie pojawił się w 2018 roku jako federalny minister finansów oraz wicekanclerz Niemiec. W 2020 roku nominowany kandydatem SPD na kanclerza Niemiec w wyborach 2021. 

 

Partia wygrała wybory uzyskując największa liczbę mandatów w Bundestagu, co zapewniło Szcholzowi nominację na urząd kanclerza. mad/aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie