Katastrofa lotnicza w Indiach. Wśród ofiar dowódca Sił Powietrznych

Świat
Katastrofa lotnicza w Indiach. Wśród ofiar dowódca Sił Powietrznych
Reuters
W katastrofie zginął dowódca Sił Powietrznych Indii Bipin Rawat

W Indiach 13 osób wraz z szefem sztabu generalnego sił zbrojnych tego kraju generałem Bipinem Rawatem zginęło w środę w katastrofie śmigłowca - poinformowały Indyjskie Siły Powietrzne (IAF). Jedna osoba, którą już przewieziono do szpitala wojskowego, przeżyła - przekazała Agencja Reutera.

"W okolicy Coonoor w Tamilnadu (stanie na południu kraju) doszło do wypadku śmigłowca (rosyjskiej produkcji) Mi-17V5 Indyjskich Sił Powietrznych (IAF) z szefem sztabu generalnego sił zbrojnych generałem Bipinem Rawatem na pokładzie" - napisała indyjska armia na Twitterze.

 

 

Poza generałem i jego żoną, w śmigłowcu w momencie zdarzenia znajdowało się jeszcze 12 osób - informował wysoki rangą indyjski oficer. Jedyną ocalałą z katastrofy osobą jest kapitan Varun Singh - podał Reuters.

Katastrofa lotnicza w Indiach

"Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że generał Bipin Rawat, jego żona Madhulika Rawat i 11 innych osób zginęło na pokładzie śmigłowca podczas wypadku" - napisały w środę po południu IAF na Twitterze.

 

63-letni generał Rawat znany był jako bliski znajomy premiera Indii Narendry Modiego. Był to pierwszy szef sztabu generalnego sił zbrojnych tego kraju od czasu stworzenia tego stanowiska w 2019 roku - tłumaczy agencja AFP.

 

ZOBACZ: Indie. Służba bezpieczeństwa omyłkowo otworzyła ogień do grupy cywilów. Nie żyje 13 osób

 

Użytkowanie śmigłowców typu Mi-17 rozpoczęto w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku; wykorzystywały je różne armie na całym świecie - zauważa francuska agencja. W ostatnich latach kilkukrotnie zarejestrowano wypadki z ich użyciem, m.in. w armii Azerbejdżanu w listopadzie br., czy w armii Indonezji w 2019 roku - przypomina AFP

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie