Stany Zjednoczone. Naukowcy odkryli nowe zastosowanie Viagry. Może pomóc w leczeniu Alzheimera

Świat
Stany Zjednoczone. Naukowcy odkryli nowe zastosowanie Viagry. Może pomóc w leczeniu Alzheimera
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/PublicDomainPictures
W badaniu stosowanie Viagry zmniejszało ryzyko choroby o 69 proc.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Cleveland wykazały, że popularny lek na potencję może być wykorzystywany do leczenia choroby Alzheimera. Wpływ Viagry potwierdzono u 69 proc. mężczyzn. Choroba Alzheimera dotyka setki milionów ludzi na całym świecie. Nie wynaleziono na nią jeszcze skutecznego lekarstwa.

Badacze z Cleveland na podstawie danych zebranych od 7 mln pacjentów, przy użyciu komputerowego mapowania genów określili, które leki mogą skutecznie pomóc w leczeniu choroby Alzheimera. Przeanalizowano ponad 160 różnych substancji. 

 

Jak wskazują wyniki stosowanie Viagry (zawierającej sildenafil - red.) zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera o 69 proc. Autorzy badania podkreślają, że nie można jednoznacznie stwierdzić związku między stosowaniem leków na potencję a chorobą Alzheimera, ale wzywają do rozpoczęcia badań klinicznych w tej sprawie. 

"Planujemy badania kliniczne"

"Ponieważ nasze odkrycia wskazują jedynie na związek między stosowaniem sildenafilu (substancja czynna leków na zaburzenia erekcji - red.) a zmniejszoną częstością występowania choroby Alzheimera, planujemy teraz m.in badanie kliniczne w celu zbadania przyczynowości i potwierdzenia korzyści klinicznych sildenafilu dla pacjentów z chorobą Alzheimera" - powiedział dr Feixiong Cheng, główny badacz z Cleveland Clinic, cytowany przez "The Independent". 

 

ZOBACZ: Lek przeciw COVID-19. EMA zaleca tocilizumab przy ciężkim przebiegu choroby

 

Viagra została stworzona jako lek na choroby serca, jednak lekarze potwierdzili jej wpływ na problemy z erekcją. Według danych brytyjskiej służby zdrowia stosowanie Viagry daje efekty u 2/3 mężczyzn. 

dsk/ml/The Independent
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie