Rosja. Kreml nie oczekuje przełomu po rozmowie Putina z Bidenem

Świat
Rosja. Kreml nie oczekuje przełomu po rozmowie Putina z Bidenem
PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN

Po rozmowie prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Joe Bidena nie należy oczekiwać przełomu - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Jednak, według niego, rozmowa przywódców jest niezbędna ze względu na wzrost napięcia w Europie.

Na codziennym briefingu dla prasy Pieskow podkreślił, że chodzi o "roboczą rozmowę", która jednak nastąpi "w bardzo skomplikowanym czasie".

 

Zapewnił, że doniesienia mediów o planie nowych sankcji wobec Rosji nie przeszkodzą w rozmowach.

 

- Jeśli obaj prezydenci planują rozmowę, to nastawieni są na przedyskutowanie spraw, a nie na to, by sytuację doprowadzać do impasu - oświadczył. Powiedział także, że nie jest jasne, czy doniesienia o sankcjach są przeciekiem, czy też kaczką dziennikarską.

 

ZOBACZ: Rosja. Władimir Putin chce umów o nierozszerzaniu NATO na wschód

 

Przedstawiciel Kremla przekonywał, że sytuacja w Europie jest teraz "nadzwyczajna" i "wychodzi poza ramy" i dlatego istnieje potrzeba, by prezydenci Rosji i USA porozmawiali osobiście.

 

Putin i Biden przeprowadzą rozmowy przez łącze wideo we wtorek po południu, po godz. 16 czasu polskiego. Rozmowy nie będą otwarte dla mediów poza samym rozpoczęciem; Kreml zapowiedział, że opublikuje komunikat o ich przebiegu.

"Rosja przerzuca do Donbasu czołgi i snajperów, by prowokować ukraińskie siły"

Rosja kontynuuje działania niepozwalające na ustabilizowanie sytuacji w Donbasie - oznajmił główny zarząd wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy.

 

Jak dodano, "dowództwo grupy operacyjnej rosyjskich okupacyjnych wojsk" na pewnych kierunkach wzdłuż linii rozgraniczenia wzmacnia jednostki dodatkowymi 122-mm działami samobieżnymi, czołgami, bojowymi wozami piechoty. Działania te naruszają uzgodnienia o wycofaniu ciężkiego sprzętu - zaznaczono.

 

Przeciwnik zwiększył też liczbę sił snajperskich gotowych do zadania strat składowi osobowemu Ukrainy, zniszczenia kamer i prowokowania ognia w odpowiedzi. Prowadzone są też ćwiczenia snajperów nie włączonych do działań bojowych.

 

ZOBACZ: Ukraina. Straż Graniczna zaprzecza informacjom o rzekomym "rozstrzelaniu migrantów"

 

Komunikat wydano kilka godzin przed zaplanowanymi rozmowami prezydentów USA i Rosji Joe Bidena i Władimira Putina, które odbędą się na tle napięć dotyczących koncentracji rosyjskich wojsk wzdłuż ukraińskich granic.

 

Pod koniec listopada główny zarząd wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy poinformował, że kontrolowane przez Rosję siły w Donbasie zwiększają gotowość bojową i prowadzą duże manewry z udziałem rezerwistów. Jak dodano, rozpoczęły się tam duże ćwiczenia dowódczo-sztabowe z udziałem rezerwy, jednostek struktur siłowych i administracji. Według ukraińskiego wywiadu kontrolę nad ćwiczeniami sprawuje Rosja.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie