Ukraina. Straż Graniczna zaprzecza informacjom o rzekomym "rozstrzelaniu migrantów"

Świat
Ukraina. Straż Graniczna zaprzecza informacjom o rzekomym "rozstrzelaniu migrantów"
Flickr/U.S. Embassy Kyiv Ukraine/Zdjęcie ilustracyjne
"To fejk". Ukraińska Straż Graniczna o rzekomym "rozstrzelaniu migrantów"

Rozpowszechniane w internecie informacje o rzekomym "rozstrzelaniu migrantów" w strefie wykluczenia wokół elektrowni czarnobylskiej przy granicy z Białorusią to fejk - podała w środę ukraińska straż graniczna.

Jak pisze ukraińska straż graniczna, w internecie zaczęło krążyć nagranie wykonane kamerą termowizyjną, na którym rzekomo widać rozstrzeliwanie grupy osób. Niektóre "zasoby" dopisują, że na nagraniu widać dokonane przez ukraińskich wojskowych albo strażników granicznych rozstrzeliwanie nielegalnych migrantów, którzy jakoby próbowali przedostać się na Ukrainę z Białorusi przez strefę wykluczenia wokół elektrowni czarnobylskiej.

 

Na nagraniu widać podpis "PRILUKI", a wideo rzekomo zostało nagrane 29 listopada - pisze straż w komunikacie. (Pryłuki to miasto w północnej części Ukrainy).

Brak migrantów w tym rejonie

Straż graniczna zapewnia, że informacje te nie są zgodne z rzeczywistością. Jak dodano, dotychczas nie wykryto żadnych grup nielegalnych migrantów na granicy z Białorusią, w tym w strefie wykluczenia.

 

ZOBACZ: Ukraina. Służby bezpieczeństwa: trwa postępowanie w związku z próbą zamachu stanu

 

Przypomniano, że kilka tygodni temu rozpowszechniany był fejk news o zatrzymaniu nielegalnych migrantów w strefie czarnobylskiej, który również sprostowano.

"Działanie rosyjskiej propagandy"

Strażnicy apelują do Ukraińców o nierozpowszechnianie informacji pochodzących z "fejkowych zasobów" i informacji, "które są wykorzystywane przez rosyjską propagandę".

 

ZOBACZ: Stoltenberg: Rosja nie ma prawa weta. O członkostwie w NATO zdecyduje sojusz i Ukraina

 

Granica ukraińsko-białoruska ma długość ponad tysiąca kilometrów. Ok. 120 km przypada na strefę wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni atomowej. W obwodach graniczących z Białorusią trwają ćwiczenia w ramach operacji specjalnej "Polesie".

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie