Poboży: Są posłowie z naszego klubu mający inne zdanie niż kierownictwo partii

Polska
Poboży: Są posłowie z naszego klubu mający inne zdanie niż kierownictwo partii
Polsat News

- Są posłowie z naszego klubu mający inne zdanie o szczepieniach niż kierownictwo partii - stwierdził wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży pytany o komentarz do słów Anny Siarkowskiej, o tym, że obowiązek szczepień to wstęp do "zniewolenia społeczeństwa".

Błażej Poboży i poseł Lewicy Maciej Gdula w pierwszej części programu rozmawiali na temat rozmowy Władymira Putina i Joe Bidena w sprawie Ukrainy. 

 

- Widać, że USA prowadzi intensywną dyplomację w sprawie Ukrainy. Biden chce odwrócić złe wrażenie po wyjściu z USA - powiedział Maciej Gdula. Zdaniem posła Lewicy, "ten kryzys nie jest tak bardzo odczuwany w Polsce, jednakże poczucie słabnącego mocarstwa wśród wielu sojuszników wzmogło się po wydarzeniach z Afganistanu". 

 

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży zgodził się z Maciejem Gdulą dodając, że "prezydentura Joe Bidena jest prowadzona od kryzysu wizerunkowego do kryzysu.

 

Według komunikatu Białego Domu, prezydent USA po rozmowie z Władimirem Putinem ma skontaktować się z przywódcami Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch.


- Ubolewam, że wśród tych państw brakuje Polski. Jednak jesteśmy najbliższym sąsiadem Ukrainy i powinniśmy być wśród tych państw - powiedział Maciej Gdula. Jak dodał, "to tylko źle świadczy o naszej dyplomacji".

Czy Rosja zaatakuje?

- Nigdy nie wiadomo co zrobi Rosja, ale też nie można zakładać, że jest to totalnie irracjonalny aktor - stwierdził Maciej Gdula. Jego zdaniem "Rosji opłaca się destabilizować Ukrainę, ale nie opłaca się jej napadać na Ukrainę".

 

Zdaniem posła Lewicy, dzisiaj mamy zupełnie inną sytuację niż w 2014 roku, kiedy doszło do aneksji Krymu. 

 

- Półwysep Krymski jest wielkości województwa Warmińsko-Mazurskiego, natomiast Ukraina to trzecie co do wielkości państwo w Europie - powiedział Gdula. Jak dodał "ewentualny atak może zakończyć się dużymi stratami dla Rosji, jak i ostracyzmem na arenie międzynarodowej". 

 

Wiceminister Błażej Poboży pochlebnie wypowiedział się o słowach Macieja Gduli, dodając, że "cieszy się, z takiej oceny sytuacji międzynarodowej posłów Lewicy". Przypomniał przy tym słowa Aleksandra Kwaśniewskiego, który wyraził kiedyś nadzieję, że Rosja stanie się członkiem NATO.

Obowiązkowe szczepienia w Polsce

Kolejnym tematem był pomysł Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, by wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Maciej Gdula pochwalił ten pomysł.

 

- Cieszę się z samej idei pomysłu, natomiast martwi mnie, że takie działania miałby być podjęte dopiero od marca - stwierdził Gdula. Jego zdaniem, "to są działania zdecydowanie za późno". Poseł Lewicy uważa, że w marcu możemy mieć już doczynienia z piątą falą.

 

- Natomiast Lewica uważa, że powinny być wprowadzone obowiązkowe szczepienia dla wszystkich obywateli - powiedział Maciej Gdula. - Zachęcam posłów PiS do przyjęcia takiej ustawy, gdyż może nie wszyscy w tym klubie się z tym zgadzają, ale ufam, że znajdzie się inna większość w Sejmie, która poprze ten pomysł.

 

Błażej Poboży odniósł się do słów Anny Siarkowskiej: "Jeśli dziś się zgodzimy na przymus dla lekarzy, nauczycieli i żołnierzy, to jutro ten przymus będzie dotyczył każdego z nas a pojutrze już nikt nie wyjdzie z domu bez specjalnego pozwolenia".

 

- W naszym klubie jest kilkoro polityków, którzy mają odmienny stosunek do szczepień niż kierownictwo naszej partii - powiedział Błażej Poboży. Jak dodał, "najczęściej są to osoby spoza partii PiS, jak nasi koledzy z Solidarnej Polski".

 

Wiceminister uważa, że pomysł Lewicy podyktowany jest chęcią odróżnienia się od PO, która "nie potrafi nic zaproponować poza krytyką działań rządu".

 

- Jednakże, uważam, że nie ma sensu wprowadzenia ustawy o obowiązku szczepień. W Polsce mamy 14 obowiązkowych szczepionek i jeśli rada medyczna zaopiniuje tę przeciw covidowi, to na mocy rozporządzenia minister ją wprowadzi - stwierdził Poboży.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

an/wys/pdb/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie