Niemcy. Kartki z "żydowską gwiazdą" na sklepach w Bruchsal. Protest przeciwników szczepień

Świat
Niemcy. Kartki z "żydowską gwiazdą" na sklepach w Bruchsal. Protest przeciwników szczepień
Flickr/yisris
Nieznani sprawcy rozwieszają karteczki z "żydowską gwiazdą" na sklepach w Bruchsal

Niezidentyfikowane osoby przykleiły na witrynach sklepowych w Bruchsal w Badenii-Wirtembergii karteczki z napisem: "Nieszczepieni ludzie są tu niepożądani" i "żydowską gwiazdą" (Judenstern) narysowaną pod spodem - informuje w poniedziałek portal SWR.

Według policji, w centrum miasta umieszczono w sumie 14 takich kartek formatu A4. Miały one najwyraźniej nawiązywać do zasady 2G (wstęp tylko dla osób zaszczepionych i wyzdrowiałych z COVID-19), obowiązującej w handlu detalicznym w celu zwalczania pandemii koronawirusa. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie popełnienia przestępstwa.

 

 

Kartki zostały dostrzeżone w niedzielę i natychmiast usunięte.

 

Handlowcy, których to dotyczyło, byli oburzeni, że ogłoszenia zostały umieszczone na ich sklepach - pisze SWR.

Zakaz noszenia żółtej gwiazdy na protestach

Miasto Bruchsal potępiło akcję. "To jest absolutnie nie do przyjęcia i musi być natychmiast ścigane z całą stanowczością" - mówi cytowana przez portal burmistrz Cornelia Petzold-Schick.

 

Rysunki mają być aluzją do czasu narodowego socjalizmu, kiedy Żydom nakazywano noszenie identyfikujących ich opasek z gwiazdą Dawida.

 

Po licznych antysemickich incydentach na demonstracjach koronasceptyków w Niemczech, m.in. w Monachium, zakazano w zeszłym roku noszenia żółtej gwiazdy jako znaku protestu podczas manifestacji.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie