Protesty antycovidowe w państwach Europy. W Wiedniu nawet 40 tys. przeciwników przeszło ulicami

Świat
Protesty antycovidowe w państwach Europy. W Wiedniu nawet 40 tys. przeciwników przeszło ulicami
PAP/EPA/CONSTANTIN ZINN
Protest antycovidowy we Frankfurcie nad Menem

Ponad 40 tys. przeciwników obowiązującego w Austrii od 22 listopada ogólnokrajowego lockdownu oraz zapowiadanego obowiązku szczepień przemaszerowało w sobotę ulicami Wiednia - poinformowała policja. Protesty odbyły się także we Włoszech, Grecji czy w Niemczech.

Demonstranci w Wiedniu manifestowali swój sprzeciw wobec rządowej strategii walki z pandemią COVID-19, niosąc transparenty z hasłami przeprowadzenia w kraju nowych wyborów. - Jestem tu, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec przymusowych szczepień. Chcę poszanowania praw człowieka, których łamanie w Austrii musi zostać powstrzymane - powiedział jeden z protestujących.

 

Według policji, w kontrdemonstracji uczestniczyło około 1,5 tys. osób.

 

Do zabezpieczenia protestów w stolicy Austrii wysłano około 1200 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, którzy mieli przypominać uczestnikom marszu o obowiązku noszenia maseczek i wystawiać mandaty tym, którzy obowiązek ignorowali. Przeciwko osobom, które w kierunku policjantów rzucały fajerwerki, użyto gazu pieprzowego.

 

ZOBACZ: Kenia. 20 ofiar śmiertelnych wypadku autobusu porwanego przez silny nurt rzeki

 

W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 austriackie władze 22 listopada przywróciły w kraju lockdown oraz poinformowały o przewidzianym na luty nakazie szczepień. Parlament Austrii podjął w tym tygodniu decyzję o przedłużeniu lockdownu, który potrwa łącznie 20 dni. Rząd przyznał, że jest to ostateczny okres obowiązywania blokady.

 

W Austrii od początku pandemii odnotowano 1,2 mln przypadków zakażeń koronawirusem, z których 12 tys. zakończyło się śmiercią. Od wprowadzenia lockdownu średnia dzienna liczba zakażeń zaczęła spadać - podał Reuters.

Protesty w pozostałych państwach w Europie

Grecja

Obywatele Grecji wzięli udział 4 grudnia 2021 r. w proteście przeciwko obowiązkowym szczepieniom przeciwko koronawirusowi w Atenach. Grecki rząd ogłosił obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 60 lat i starszych.

 

PAP/EPA/ALEXANDER BELTES

Niemcy

Niemiecki protestujący macha niemiecką flagą z napisem "jesteśmy ludźmi" podczas protestu przeciwko restrykcjom związanym z koronawirusem przed Alte Opera we Frankfurcie nad Menem. Niemcy zmagają się z rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem COVID-19 oraz ze zwiększeniem ograniczeń dla osób nieszczepionych w obawie przed rozprzestrzenieniem się nowego wariantu Omikron.

 

PAP/EPA/CONSTANTIN ZINN

Holandia

Ludzie biorą udział w proteście przeciwko koronawirusowi podczas marszu "Razem dla Holandii" w Utrechcie.

 

PAP/EPA/JEROEN JUMELET

 

Włochy

Włosi wzięli udział w proteście w Turynie przeciwko przepustkom covidowym.

 

PAP/EPA/Alessandro Di Marco
aml/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie