Pogoda na weekend. Zachmurzenie i opady śniegu

Polska
Pogoda na weekend. Zachmurzenie i opady śniegu
PAP/Darek Delmanowicz
Na północnym zachodzie spodziewane są opady śniegu

- W sobotę w północnej Polsce całkowite zachmurzenie. Na Wybrzeżu będzie padał deszcz ze śniegiem, a na północnym zachodzie śnieg - powiedziała Anna Woźniak, synoptyk IMGW. 10 stopni mrozu zanotowano w sobotę rano w Ustrzykach Górnych w Bieszczadach. Powyżej górnej granicy lasu leży nawet 70 cm śniegu. Występuje tam nieznaczne zagrożenie lawinowe. Bardzo trudne warunki na szlakach w Beskidach.

Jak poinformowała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego Anna Woźniak, w sobotę duże zachmurzenie będzie rosło od zachodu. Z kolei we wschodniej części kraju będzie wiele przejaśnień. - Na północy możliwe nawet całkowite zachmurzenie - dodała Woźniak.

 

ZOBACZ: Tatry. Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego i arktyczne mrozy

 

W północno-zachodniej części kraju spodziewane są opady śniegu. Z kolei na Wybrzeżu możliwy deszcz ze śniegiem, który padał tam od piątku.

 

IMGW informuje, że temperatura maksymalna wyniesie w sobotę od minus 1 stopnia na Suwalszczyźnie do 3 stopni na Dolnym Śląsku. W rejonach podgórskich, po nocnych spadkach temperatury do minus 15 stopni Celsjusza może wzrosnąć ona w ciągu dnia do minus 5 stopni.

 

Wiatr będzie słaby i umiarkowany. W rejonach podgórskich oraz nad samym morzem porywisty z kierunków południowych.

W Bieszczadach mróz, ale słonecznie 

- Rano termometry pokazywały minus 10 stopni Celsjusza w Ustrzykach Górnych. W Cisnej notowano dziewięć stopni mrozu, a w Sanoku pięć stopni poniżej zera – powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

 

Jak zaznaczył, "wszędzie jest słonecznie i bezwietrznie".

 

W bieszczadzkich dolinach leży 15-20 cm śniegu. Z kolei w górnych partiach gór pokrywa śnieżna waha się od 30 do 70 cm. W ocenie ratownika dyżurnego, "warunki turystyczne można określić jako trudne".

 

- Szlaki górskie są nieprzetarte i śliskie. Niektóre z nich tarasują m.in. powalone gałęzie i konary drzew, które połamały się pod ciężarem okiści śnieżnej - wyjaśnił Dąbrowski.

 

W górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego.

Bardzo trudne warunki w Beskidach

Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na zawietrznych stokach. Dotyczy m.in. połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.

 

Bardzo trudne warunki są na szlakach turystycznych w Beskidach. W sobotę rano w wyższych partiach gór temperatura wynosiła -8 st. C i wiał silny wiatr. Na Babiej Górze obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego – podali w sobotę beskidzcy goprowcy.

 

- Większość naszych stacji podało rano, że warunki są bardzo trudne. Wiał silny, porywisty wiatr. Widoczność była dobra. W wyższych partiach gór leży już sporo śniegu. Na Babiej Górze w zaspach jest go do 1 m. Przy schroniskach: na Markowych Szczawinach leży ok. 30 cm śniegu, a na Hali Miziowej 25 cm. Temperatury w sobotę rano wahały się od -5 do -8 st. - poinformował ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku.

 

W rejonie Babiej Góry obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Powstało ono przede wszystkim w miejscach odłożenia śniegu przez wiatr. Wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych stokach. Możliwe jest samoistne zejście małej lawiny.

Zabłądzili nad ranem w rejonie Babiej Góry

W Beskidach zamknięty jest szlak żółty, tzw. Perć Akademików. Służy on tylko do podchodzenia na Babią Górę.

 

Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę muszą się ubrać adekwatnie do pory roku. Niezbędne są buty odpowiednie do wędrówki po górach. Należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Planując wyjście w góry trzeba brać pod uwagę, że zmrok zapada wcześnie.

 

Jak trudne warunki są obecnie w górach przekonali się turyści, którzy zabłądzili w sobotę nad ranem w rejonie Babiej Góry. - Zabłądzili po północnej stronie, w stromym terenie. Akcja już się zakończyła. Turyści zostali sprowadzeni w bezpieczne miejsce - podali goprowcy.

 

W górach powoli rozpoczyna się sezon narciarski. Tradycyjnie jako pierwsze ruszyły wyciągi na Białym Krzyżu w Szczyrku.

 

WIDEO: Szczegółowa prognoza pogody na najbliższe godziny i dni 

 

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie