Tatry. Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego i arktyczne mrozy

Polska
Tatry. Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego i arktyczne mrozy
Polsat News
W Tatrach pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Na najbliższą dobę prognozowane są arktyczne mrozy i silny wiatr.

W Tatrach pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Na najbliższą dobę prognozowane są arktyczne mrozy i silny wiatr. W partiach szczytowych odczuwalna temperatura może wynosić około minus 30 st. C - ostrzegają ratownicy TOPR.

Na najbliższą dobę dla Tatr prognozowane są arktyczne mrozy połączone z silnym wiatrem. W partiach szczytowych odczuwalna temperatura może wynosić około minus 30 st. C – ostrzegają ratownicy TOPR.

 

"W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, jednak silny wiatr na pewno wpłynie negatywnie na zagrożenie. Warunki do uprawiania turystyki są trudne" – podaje komunikat tatrzańskich ratowników.

 

ZOBACZ: Aktywiści klimatyczni skazani na kary więzienia za blokady dróg

 

"Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku" - czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.  

Temperatura odczuwalna może wynieść -30 stopni

Temperatura na szczytach spadnie w nocy do –16 stopni. W połączeniu z silnym wiatrem temperatura odczuwalna może wynieść ok. -30 stopni. Na noc z niedzieli na poniedziałek w Tatrach i na Podhalu spodziewane są bardzo duże opady śniegu.

 

"Tatrzańskie szlaki pokryte są warstwą śniegu, pod którą występuje lód. W partiach graniowych miejscami wiatr utworzył zaspy śniegu, a w innych miejscach wywiał śnieg do warstwy lodu. Przebieg wielu szlaków jest niewidoczny. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga doświadczenia w ocenie lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu do turystyki zimowej jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC i umiejętności posługiwania się nim" – przypomina Tatrzański Park Narodowy.

 

WIDEO: Szczegółowa prognoza na najbliższą noc 

 

nb / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie