Indonezja. Wybuchł wulkan Semeru na Jawie. Ucierpieli ludzie

Świat
Indonezja. Wybuchł wulkan Semeru na Jawie. Ucierpieli ludzie
Twitter.com/BNPB Indonesia
Wybuch wulkanu na indonezyjskiej wyspie Jawa. Nie żyje co najmniej jedna osoba, a czterdzieści zostało rannych.

Wybuch wulkanu Semeru na indonezyjskiej wyspie Jawa. Nie żyje co najmniej jedna osoba, a ponad czterdzieści jest poszkodowanych. Ranni mają poparzenia. Służby państwowe poinformowały, że miejscowościom położonym u stóp stożka zagrażają chmury gorących wyziewów wulkanicznych. Ewakuacja wsi trwa w całkowitych ciemnościach, bo dym i opadający popiół całkowicie zasłoniły słońce - podają lokalne media.

Eurupcja wulkanu Semeru na Jawie spowodowała śmierć co najmniej jednej osoby. Według agencji Reutera poparzonych zostało jak dotąd 41 osób - poinformował zastępca szefa okręgu Lumajang Indah Masdar.

 

W pobliżu wulkanu zapanowały całkowite ciemności - donoszą miejscowe media. Słońce zostało zasłonięte przez kłęby popiołu i dym. Sytuacja jest ekstremalnie trudna, gdyż wskutek gwałtownego deszczu wywołanego erupcją okolicę zalały rzeki błota i popiołu.

Ewakuacja wiosek z okolic wulkanu Semeru

Funkcjonariusze służb ratunkowych udostępnili w internecie nagrania mieszkańców okolicznych wiosek w prowincji Jawa Wschodnia, którzy w panice uciekali z domów.

 

W sieci mnożą się doniesienia i nagrania wideo pokazujące ludzi uciekających w całkowitych ciemnościach.

 

Zablokowane są lokalne drogi. Pojawiły się także doniesienia o zerwaniu mostów przez wezbrane potoki, co utrudnia ludziom wydostanie się z rejonu erupcji.  

 

 

ZOBACZ: La Palma. Pierwsza ofiara śmiertelna wulkanu Cumbre Vieja

 

Wulkan wyrzucił kłęby dymu, które utworzyły ogromny pióropusz nad jego wierzchołkiem. Niepotwierdzone informacje mówią, że wznosi się on na wysokość ponad 10 kilometrów.

 

 

Na miejscu trwa akcja ratunkowa, służby ustawiły m.in. namioty dla ewakuowanych.

Strumienie lawy, gorące chmury wyziewów

Rządowa agencja do spraw katastrof poinformowała, że ewakuację utrudniają kłęby gęstego dymu i popiół wulkaniczny. Zagrożone gorącymi chmurami gazów i pyłów są miejscowości Besuk Kobokan, Sapitarang - napisała na Twitterze rządowa agencja katastrof. Poinformowano także o strumieniu rozżarzonej lawy, który spływa z wierzchołka.

 

 

Kontroler indonezyjskiej przestrzeni powietrznej AirNav Indonesia poinformował, ze wybuch wulkanu nie spowodował ograniczenia ruchu lotniczego.

 

ZOBACZ: Japonia. Erupcja wulkanu Aso. Popioły wydobywają się na wysokość około 3,5 tys. metrów

 

Semeru, to czynny wulkan położony na wyspie Jawa w Indonezji, który jednocześnie jest jej najwyższym szczytem. Stożek wznosi się na 3676 m n.p.m. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Bromo Tengger Semeru.

 

 

W ciągu 200 ostatnich lat odnotowano ponad 60 erupcji wulkanu, w których zginęły setki osób i zniszczonych zostało wiele miejscowości.

Ostatni wybuch odnotowano w styczniu, kiedy to erupcja nie spowodowała żadnych ofiar - podaje Reuters. W Indonezji jest około 130 aktywnych wulkanów.

hlk/sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie