La Palma. Pierwsza ofiara śmiertelna wulkanu Cumbre Vieja

Świat
La Palma. Pierwsza ofiara śmiertelna wulkanu Cumbre Vieja
PAP/EPA/JESUS DIGES
Od erupcji Cumbre Vieja minęły niemal dwa miesiące

70-letni mężczyzna zginął na terenie zajętym przez stygnącą lawę w sobotę na kanaryjskiej wyspie La Palma, gdzie od 19 września trwa erupcja wulkanu Cumbre Vieja. To pierwsza ofiara śmiertelna kataklizmu.

W sobotnim komunikacie władze hiszpańskiej wyspy potwierdziły, że zgon nastąpił w miejscu, gdzie wciąż obowiązywał zakaz wstępu wprowadzony ze względów bezpieczeństwa.

 

Według dziennika "Canarias 7" mężczyzna zginął tragicznie podczas oczyszczania terenu swojej posesji z wulkanicznego popiołu. Ze wstępnych oględzin miejsca tragedii wynika, że ofiara zdarzenia spadła z dużej wysokości po tym, jak zawalił się pod nią dach budynku mieszkalnego.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Co najmniej 100 mln euro strat po erupcji wulkanu Cumbre Vieja

 

Regionalna gazeta w swoim wydaniu online wskazała, że od wczesnych godzin porannych nasiliła się aktywność sejsmiczna wulkanu, a w jego rejonie zanotowało ponad 50 trzęsień ziemi. Najsilniejsze z nich miało magnitudę 5 stopni w skali Richtera.

Cumbre Vieja: ewakuowano 8 tys. mieszkańców

Z szacunków rządu wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich wynika, że wskutek wybuchu Cumbre Vieja do sobotniego popołudnia konieczna była w sumie ewakuacja ponad 8 tys. mieszkańców południowej części La Palmy.

 

Erupcja wulkanu i wyciek magmy doprowadziły do zniszczenia na wyspie ponad 2,5 tys. budynków oraz zalania przez lawę tysiąca hektarów terenu, z których 280 ha to obszary uprawne.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie