Brazylia. Dochodzenie przeciw Bolsonaro. Mówił, że szczepionki mogą zwiększyć zapadalność na AIDS

Świat
Brazylia. Dochodzenie przeciw Bolsonaro. Mówił, że szczepionki mogą zwiększyć zapadalność na AIDS
PAP/EPA/Joedson Alves
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro

Sędzia brazylijskiego Sądu Najwyższego nakazał w piątek otwarcie dochodzenia przeciwko prezydentowi Jairowi Bolsonaro za to, że powiedział podczas transmisji na wielu platformach społecznościowych w październiku, że szczepionki przeciw COVID-19 mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na AIDS.

Decyzja sędziego Alexandre de Moraes jest odpowiedzią na wniosek senackiej komisji śledczej (CPI), która w październiku zatwierdziła raport oskarżający Bolsonaro o popełnienie dziewięciu przestępstw związanych z jego szeroko krytykowanym postępowaniem wobec pandemii koronawirusa, w tym o zbrodnie przeciwko ludzkości.

 

ZOBACZ: Brazylia. Oskarżenia dla prezydenta Jaira Bolsonaro. Oskarżenia o "zbrodnie przeciwko ludzkości"

 

Według Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. HIV i AIDS, szczepionki COVID-19 zatwierdzone przez organy ochrony zdrowia są bezpieczne dla większości ludzi, w tym dla osób żyjących z HIV, wirusem wywołującym zespół nabytego niedoboru odporności, znany jako AIDS.

Niewielu spodziewa się działań

CPI przekazała już około 1300-stronicowy raport do biura brazylijskiego prokuratora generalnego (PGR) w październiku, choć niewielu spodziewa się znaczących działań, biorąc pod uwagę, że obecny prokurator krajowy został mianowany przez Bolsonaro.

 

W praktyce decyzja Moraesa oznacza, że będzie on ściśle nadzorował śledztwo PGR, gdyż Sąd Najwyższy nie prowadzi własnych śledztw.

ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie