Portugalia. Od stycznia 400 procesów karnych wobec linii lotniczych za brak certyfikatów COVID-19

Świat
Portugalia. Od stycznia 400 procesów karnych wobec linii lotniczych za brak certyfikatów COVID-19
zdj. ilustracyjne, km30192002 / CC-by-SA / Commons
Przewoźnicy narażają się na konflikt z prawem, kiedy nie sprawdzają certyfikatów

Władze Portugalii zainicjowały od stycznia br. ponad 400 procesów karnych wobec przewoźników lotniczych, którzy dostarczyli do tego kraju pasażerów bez ważnych dokumentów sanitarnych, takich jak testy na koronawirusa czy dokumenty o przyjęciu szczepień przeciw COVID-19.

Jak oszacowało w czwartek Radio Observador na podstawie danych Państwowego Urzędu ds. Lotnictwa Cywilnego (ANAC) w Lizbonie, w 2021 r. wszczęto ponad 400 postępowań karnych wobec 55 linii lotniczych. Instytucja nie podała kwoty, jaką udało się dotychczas wyegzekwować.

2020: 254 procesy przeciw 17 liniom

Wskazała jednak, że sprawy dotyczyły ponad 4,6 tys. pasażerów, którzy przybywając do Portugalii nie mieli przy sobie dokumentu, potwierdzającego brak infekcji koronawirusem, czyli takich jak negatywny test, certyfikat o zaszczepieniu lub zaświadczenie medyczne o przebyciu COVID-19.

 

ZOBACZ: Joe Biden zapowiada ostrzejszą walkę z pandemią. Powodem zima i Omikron

 

Ze statystyk ANAC wynika, że w 2020 r. wszczęto 254 procesy karne przeciwko 17 liniom lotniczym, które przetransportowały do Portugalii blisko 2,7 tys. osób bez ważnych dokumentów sanitarnych.

 

Od środy w Portugalii obowiązują przepisy o stanie klęski żywiołowej, na podstawie których przylatywać można tylko na podstawie negatywnych testów na COVID-19 oraz zaświadczenia medycznego o przebyciu tej choroby w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Certyfikat szczepionkowy nie jest uznawany za ważny dokument.

20 przypadków braku certyfikatu w Lizbonie

Według policji liczba osób przybywających do Portugalii bez ważnych dokumentów sanitarnych nie jest na razie wysoka. W środę na lotnisku w Lizbonie potwierdzono zaledwie 20 takich przypadków.

 

Zgodnie z nowymi przepisami pasażerowie bez ważnych dokumentów sanitarnych muszą zapłacić karę w wysokości 300-800 euro, zaś linie lotnicze - od 20 tys. do 40 tys. euro.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie