Opole. Trzech Gruzinów oskarżono serię włamań do mieszkań. Grozi im 10 lat więzienia

Polska
Opole. Trzech Gruzinów oskarżono serię włamań do mieszkań. Grozi im 10 lat więzienia
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay
Sprawcy do mieszkań przedostawali się zawsze w ten sam sposób – poprzez wyłamanie wkładek zamków

Trzech obywateli Gruzji oskarżono o udział we włamaniach do mieszkań - poinformowała Prokuratura Rejonowa w Opolu. Oskarżonym zarzuca się dokonanie 11 włamań oraz posiadanie narkotyków. Łączna wartość wyrządzonych strat przekroczyła 70 tys. złotych. Całej trójce grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Skierowany do Sądu Rejonowego w Opolu akt oskarżenia obejmuje trzech mężczyzn: Zakariego T. (29 l.), Giorgija B. (42 l.) oraz Tamaza K. (38 l.), którzy odpowiedzą za udział w łącznie 11 włamaniach do lokali mieszkalnych w Opolu, popełnionych w maju 2021 r. - poinformował rzecznik opolskiej prokuratury Stanisław Bar. 

 

ZOBACZ: Policja zatrzymała podejrzewanego o kradzież rowerów Mai Włoszczowskiej

 

Prokurator Bar podkreślił, że sprawcy do mieszkań przedostawali się zawsze w ten sam sposób – poprzez wyłamanie wkładek zamków. Przestępcy starali się uniknąć dekonspiracji - kawałkami folii aluminiowej zaklejali wizjery w drzwiach mieszkań sąsiadujących z mieszkaniem, do którego się włamywali.

Wartość wyrządzonych strat to 70 tys. zł

Interesowały ich przede wszystkim pieniądze, biżuteria oraz sprzęt elektroniczny, chociaż - jak podkreślił prokurator - w jednym przypadku nie pogardzili także kożuchem.

 

- Łączna wartość wyrządzonych strat przekroczyła 70 tys. złotych. W dwóch przypadkach sprawcom nie udało się pokonać zabezpieczeń zamontowanych w drzwiach mieszkań, co skutkowało przyjęciem, że dopuścili się jedynie usiłowania włamania - powiedział prokurator Bar.

 

W trakcie zatrzymywania przez policję, mężczyźni próbowali uciec. Zostali zatrzymani po pościgu ulicami Opola. Sprawcy porzucili plecak z łupami - biżuterią i portfel. W ich mieszkaniu dodatkowo znaleziono niewielkie ilości narkotyków.

 

W początkowej fazie śledztwa oskarżeni przyznawali się do popełnienia zarzucanych im czynów, natomiast po uzupełnieniu zarzutów o kolejne przestępstwa zaprzeczyli ich sprawstwu i odmówili składania wyjaśnień. Jak informuje prokuratura, na rozpoczęcie rozprawy oskarżeni oczekują w areszcie w związku ze stosowanym wobec nich tymczasowym aresztowaniem. Całej trójce grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie