Holandia. Antysemicka książka dla dzieci w ofercie księgarni. Sprzedawca wyjaśnia

Świat
Holandia. Antysemicka książka dla dzieci w ofercie księgarni. Sprzedawca wyjaśnia
Lee Wright / CC-by-SA / Commons
Antysemicka książka znalazła się w ofercie holenderskiej księgarni

Nie będzie pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sklepu internetowego Bol.com za sprzedaż antysemickiej książki dla dzieci “Der Giftpilz" (Trujący grzyb) autorstwa hitlerowskiego propagandysty Ernsta Hiemera - poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Amsterdamie.

W książce Hiemera, bliskiego współpracownika Juliusa Streichera, założyciela antysemickiej gazety "Der Sturmer", Żydzi są określani jako mordercy, a dzieci są wzywane do walki "o pozbycie się żydowskiego diabła".

Żydzi jako diabły w książce dla dzieci

Postępowanie zostało wszczęte w marcu 2020 r. po doniesieniu organizacji żydowskich. W toku postępowania śledczy ustalili, że antysemicka pozycja rzeczywiście była dostępna w sklepie Bol.com.

 

ZOBACZ: Izraelskie MSZ: Polska zaaprobowała niemoralną, antysemicką ustawę

 

"Prokuratura zgadza się ze zgłaszającym, że książka dla dzieci zawiera treści kryminalne, np. fragmenty, w których Żydzi są określani jako diabły w ludzkiej postaci" – czytamy w komunikacie prokuratury.

 

"Jesteśmy zdania, że oferując tę pozycje firma popełniła przestępstwo, jednocześnie stwierdziliśmy, że Bol.com zdecydował o wycofaniu jej ze sprzedaży" – informują śledczy stąd też ich decyzja o umorzeniu postępowania.

"Protokoły mędrców syjonu wciąż dostępne

Tymczasem we wrześniu br. Krajowy Koordynator ds. Antysemityzmu Eddo Verdoner interweniował w sprawie sprzedaży przez sklep dziesiątek książek propagujących idee nazistowskie.

 

ZOBACZ: Kalisz. Antysemicki incydent w centrum miasta. Tekst "Statutu Kaliskiego" spalony

 

- Oferujemy 18 mln książek i nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkich pozycji – mówi rzecznik firmy cytowany przez dziennik "NRC". W czwartek "Protokoły mędrców Syjonu", jedna z pozycji, na jaką się skarżył Verdoner, była nadal dostępna do kupienia w sklepie.

 

- Bol.com nie przestrzega holenderskiego prawa i powinien interweniować wymiar sprawiedliwości – powiedział gazecie koordynator.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie