"Państwo w Państwie" z nagrodą im. Władysława Grabskiego

Polska
"Państwo w Państwie" z nagrodą im. Władysława Grabskiego
Polsat News
"Państwo w Państwie" w każdą niedzielę w Polsacie o 19:30

Zespół "Państwa w Państwie" otrzymał tytuł "Redakcji 2021 roku" w konkursie im. Władysława Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. Nagrodzeni zostali autorzy i redakcje, które wyjaśniają skomplikowane zagadnienia ze świata gospodarki podnosząc jednocześnie wiedzę Polaków. Nagrody przyznano po raz 19.

Laureatów konkursu wybrała kapituła pod przewodnictwem prof. Adama Budnikowskiego. Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone podczas środowej gali, podczas której prezes NBP Adam Glapiński podziękował uczestnikom konkursu i pogratulował zwycięzcom. Poinformował ponadto o rozpoczęciu nowego konkursu o Nagrodę Prezesa NBP pt. "Wpływ szoku pandemicznego na wzrost gospodarczy i inflację".

 

NBP wyjaśnił, że spośród prac zgłoszonych do konkursu im. Władysława Grabskiego – publikacji prasowych i internetowych, audycji radiowych i programów telewizyjnych, które ukazały się w mediach ogólnopolskich i lokalnych w od 20 października 2020 r. do 30 sierpnia 2021 r. – nagrodzonych lub wyróżnionych zostało dziesięć.

 

ZOBACZ: Dorota Gawryluk z nagrodą "VIP 2021"

 

Nagrodę główną i tytuł "Dziennikarza Ekonomicznego 2021 roku" przyznano Maciejowi Wośko z "Gazety Bankowej" za - jak wyjaśniono - całokształt pracy dziennikarskiej, a zwłaszcza za umiejętność prezentowania w przystępny i ciekawy sposób skomplikowanych mechanizmów ekonomicznych oraz za powołanie do życia, wraz z redakcją "Gazety Bankowej", "Polskiego Kompasu", powszechnie cenionego corocznego raportu o stanie naszej gospodarki.

Wyróżnienie dla "Państwa w Państwie"

Nagrodę za pracę zespołową i tytuł "Redakcji 2021 roku" otrzymała redakcja programu "Państwo w Państwie" z Polsat News za "stworzenie wartościowego, atrakcyjnego i oczekiwanego przez wielu widzów cyklicznego programu podejmującego najważniejsze tematy ekonomiczne i społeczne".

 

 

Przyznano także nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach.

 

W kategorii "Polityka pieniężna i stabilność finansowa" wyróżniony został Maksymilian Wysocki z portalu wGospodarce.pl za artykuł "Płać jak chcesz, czyli jak mieć wybór między gotówką a innymi formami płatności". "Nagroda za dogłębną analizę systemu płatniczego i nieoczywiste wnioski na temat obrotu gotówkowego ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań gospodarczych i społecznych" - tłumaczy bank.

 

W kategorii "Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna" wyróżnioną w konkursie została Beata Piechowska-Olszewska z Polskiego Radia Dzieciom za cykl programów "Skarbonka". Podkreślono, że nagroda została przyznana za edukację ekonomiczną dzieci przedstawioną w atrakcyjny i łatwo zrozumiały sposób.

 

W kolejnej kategorii "Felieton lub analiza" nagrodę zdobył Jacek Musiał "Śląski Kurier Wnet" za artykuł "Hipoteza 'Paryż': Zanieczyszczenie oceanów ważną przyczyną globalnego ocieplenia?". Poinformowano, że nagroda została przyznana za zwrócenie uwagi na ważny, a jednocześnie rzadko podnoszony problem wpływu zanieczyszczania mórz na zmiany klimatyczne.

 

ZOBACZ: Prestiżowa nagroda dla Przemysława Talkowskiego. Złoty Prus za całokształt działalności

 

W przypadku "Wywiadu" wyróżnione zostały dwie osoby: Emilia Świętochowska z Dziennika Gazety Prawnej za artykuł "Zmuszeni do zmian", w którym jak podkreślono mistrzowsko odniesiono się do naszej rzeczywistości wniosków płynących z oceny ujemnego wpływu postępu technicznego i wzrostu gospodarczego na współczesne wspólnoty zbierackie i łowieckie, a także Stanisław Koczot z Gazety Bankowej za artykuł "Pułapki Unii Europejskiej". W tym przypadku wyróżnienie przypadło za dogłębną analizę gospodarki energetycznej Polski i Unii Europejskiej oraz za zwrócenie uwagi na ważny aspekt inwestycji krajowych w kontekście rozwoju gospodarczego oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski.

 

Dwóch wyróżnionych zostało także w kategorii "Problematyka regionalna". Pierwszym jest zespół redakcyjny TVP3 Rzeszów za audycję "Gospodarka tu i teraz" odc. 41. Nagroda w tym przypadku została przyznana za dociekliwą i atrakcyjną dla widza ocenę podziału środków dostępnych w ramach unijnej polityki spójności. Drugim nagrodzonym został Krystian Kaźmierczyk z Telewizji Republika za audycję "Krajowy plan odbudowy – Biznes Polska odc. 220". Jak wyjaśniono wyróżnienie zostało przyznane za podjęcie tematu kluczowego dla rozwoju polskiej gospodarki, a także przedstawienie go z udziałem specjalistów reprezentujących zróżnicowane punkty widzenia.

 

W ostatniej kategorii "Pandemia wyzwaniem dla krajowych finansów i gospodarki" wyróżnienie zdobyła Grażyna Rakowicz z TVP3 Bydgoszcz za audycję "Rozliczanie śmieci". "Nagroda za podjęcie tematu odbioru odpadów komunalnych, a w szczególności za dostrzeżenie biznesowego wymiaru tej działalności ważnej nie tylko dla Bydgoszczy, ale dla wielu innych polskich miast" - podsumował NBP. 

luq//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie