Cztery zakażenia Omikronem w Hiszpanii. Władze nie wykluczają izolacji społecznej

Świat
Cztery zakażenia Omikronem w Hiszpanii. Władze nie wykluczają izolacji społecznej
PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY

Minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias ogłosiła we wtorek możliwość wprowadzenia przymusowej izolacji społecznej w związku z rozszerzającym się w Europie nowym wariantem koronawirusa Omikron. Do wtorkowego wieczora w Hiszpanii potwierdzono cztery przypadki infekcji Omikronem.

Jak poinformowała szefowa resortu na antenie radia Cadena Ser, hiszpańskie służby sanitarne mogą podjąć taką decyzję w sytuacji nasilenia się zakażeń nowym wariantem. Podkreśliła jednak, że decyzja taka byłaby "ostatecznością".

 

Według Darias ewentualnej przymusowej izolacji społecznej można byłoby spodziewać się dopiero po zakończeniu świąt Bożego Narodzenia.

 

ZOBACZ: Omikron. 42 zakażenia w 10 krajach UE. Przebieg "łagodny lub bezobjawowy"

 

- W pierwszej kolejności musimy szczepić i podejmować działania prewencyjne - podkreśliła minister, wskazując, że Hiszpania jest nie tylko w światowej czołówce państw pod względem liczby zaszczepionych osób, ale również dawek preparatów przeciwko Covid-19 przekazanych innym krajom.

 

Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że do poniedziałkowego wieczora w 47-milionowej Hiszpanii pełny proces szczepień przeciwko Covid-19 przeszło 89,3 proc. populacji.

 

W Hiszpanii, gdzie szczepienia przeciwko koronawirusowi otrzymują osoby powyżej 12. roku życia, sukcesywnie rośnie też liczba zaszczepionych trzecią dawką. Dotychczas przyjęło ją ponad 5 mln obywateli.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie