Szwecja. Po raz pierwszy w historii ministrem została osoba transpłciowa. Będzie nadzorować szkoły

Świat
Szwecja. Po raz pierwszy w historii ministrem została osoba transpłciowa. Będzie nadzorować szkoły
PAP/EPA/SOREN ANDERSSON
Kihlblom pracowała z trudną młodzieżą

Wśród ministrów powołanych we wtorek przez socjaldemokratyczną premierkę Szwecji Magdalenę Andersson znalazła się po raz pierwszy w historii tego kraju osoba transpłciowa. W szwedzkim rządzie 51-letnia Lina Axelsson Kihlblom odpowiadać będzie za szkolnictwo.

- Zaoferujemy dzieciom lepszą przyszłość niż życie w przestępczości i wykluczeniu - oznajmiła po powołaniu na ministrę Axelsson Kihlblom, odnosząc się do problemów Szwecji z konfliktami gangów.

 

Polityczka w 2015 roku wydała książkę "Czy polubisz mnie teraz? Opowieść o tożsamości", w której opisała, że urodziła się w męskim ciele, a następnie przeszła operację korekty płci. "Minęło 20 lat zanim mój wygląd zaczął odzwierciedlać moje wnętrze" - wyznała w wywiadzie dla tabloidu "Expressen".

 

ZOBACZ: Aktor Jacek Braciak: mam transpłciowego syna

 

Axelsson Kihlblom była bohaterką popularnego programu dokumentalnego "Dyrektorzy", w którym pokazano, w jaki sposób uczniowie kierowanej przez nią problematycznej szkoły w Soedertaelje pod Sztokholmem poprawili swoje wyniki.

 

Ostatnio Axelsson Kihlblom nadzorowała edukację w podsztokholmskiej gminie Nynaeshamn.

Skład rządu 

W socjaldemokratycznym jednopartyjnym rządzie Andersson, który sprawować będzie władzę przez 10 miesięcy do zaplanowanych na wrzesień wyborów parlamentarnych, ministrem finansów został dotychczasowy szef resortu spraw wewnętrznych Mikael Damberg.

 

ZOBACZ: Pawłowicz usunęła wpis o transpłciowym dziecku. "Przepraszam"

 

Ministrem integracji oraz migracji mianowano Andersa Ygemana, który do tej pory był ministrem infrastruktury oraz cyfryzacji.

 

Na czele dyplomacji pozostaje Ann Linde, a resortem obrony nadal przewodzić będzie Peter Hultqvist.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie