Kalisz. Organizatorzy antysemickiego marszu mogą wyjść z aresztu po wpłaceniu kaucji

Polska
Kalisz. Organizatorzy antysemickiego marszu mogą wyjść z aresztu po wpłaceniu kaucji
fot. www.ostrow24.tv
Podejrzani mają 7 dni na wpłacenie kaucji

Wojciech O., Marcin O. i Piotr R., organizatorzy antysemickiego marszu w Kaliszu, mogą wyjść z aresztu po wpłaceniu poręczenia majątkowego – zdecydował we wtorek na posiedzeniu niejawnym Sąd Okręgowy w Kaliszu.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa sądu Edyta Janiszewska Wojciech O. i Marcin O. - jeżeli chcą opuścić areszt - muszą wpłacić po 20 tys. zł poręczenia, w przypadku Piotra R. sąd zdecydował o poręczeniu w wysokości 10 tys. zł.

 

- Sąd zmienił postanowienie sądu rejonowego ws. aresztu, ponieważ przesłanka dotycząca ukrywania się lub ucieczki przez podejrzanych była czysto hipotetyczna. Zdaniem sądu nie zachodzi taka obawa, ponieważ wszyscy wskazali miejsce zamieszkania – wyjaśniła rzeczniczka sądu.

 

Janiszewska poinformowała, że podejrzani muszą wpłacić kaucje w ciągu 7 dni.

 

- Ponadto sąd zastosował wobec nich dozór policji z obowiązkiem meldowania się na komisariatach w ich miejscach zamieszkania dwa razy w tygodniu. O każdym przypadku opuszczenia miejsca pobytu również muszą zawiadomić policję – dodała.

 

W czwartek, 11 listopada, w Kaliszu zorganizowano marsz, którego uczestnicy, wznosząc antysemickie hasła, przemaszerowali na Główny Rynek, gdzie spalili tekst Statutu Kaliskiego - przywileju tolerancyjnego dla Żydów wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r.

Zareagował prezydent Kalisza

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa złożył prezydent Kalisza.

 

ZOBACZ: Antysemicki incydent w Kaliszu. Prokuratura wszczęła śledztwo po spaleniu Statutu Kaliskiego

 

Trzem organizatorom marszu - Piotrowi R., Wojciechowi O. oraz Marcinowi O. - przedstawiono zarzuty dotyczące publicznego nawoływania do nienawiści i znieważenia grupy ludności z powodu ich przynależności narodowej i wyznaniowej oraz publicznego nawoływania do popełniania przestępstw przeciwko takim osobom. Grozi im za to do 5 lat więzienia.

 

Sąd Rejonowy w Kaliszu - na wniosek prokuratury - zastosował wobec podejrzanych trzymiesięczny areszt. Wnioski o tymczasowe aresztowanie prokuratura uzasadniła m.in. obawą matactwa procesowego ze strony podejrzanych oraz ukrycia się, a nawet ucieczki w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej.

Poręczenie majątkowe zamiast aresztu

Zdaniem sądu rejonowego "żaden inny środek zapobiegawczy nie jest w stanie zagwarantować prawidłowego toku postępowania karnego w tej sprawie".

 

Zażalenie na postanowienie złożyli obrońcy podejrzanych. We wtorek Sąd Okręgowy zmienił postanowienie Sądu Rejonowego w Kaliszu.

 

ZOBACZ: Areszt dla organizatorów antysemickiego marszu w Kaliszu

 

- Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania z tym zastrzeżeniem, że zostanie uchylony w przypadku wpłacenia poręczenia majątkowego w określonej przez sąd wysokości - powiedział prokurator Rafał Michalak.

 

Pod kaliskim sądem pojawiła się grupa manifestujących, popierających działania podejrzanych. Domagali się uchylenia wobec nich tymczasowego aresztowania. Wejście do sądu zabezpieczali policjanci.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie