Niemcy. Minister spraw zagranicznych ostrzega Rosję przed atakiem na Ukrainę

Świat
Niemcy. Minister spraw zagranicznych ostrzega Rosję przed atakiem na Ukrainę
Flickr.com/EU2017EE Estonian Presidency/(CC BY 2.0)
Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas ostrzegł Rosję przed atakiem na Ukrainę. - Rosja będzie musiała zapłacić wysoką cenę za każdą formę agresji - powiedział polityk we wtorek na krótko przed wyjazdem na konsultacje NATO w stolicy Łotwy Rydze - informuje agencja dpa.

- Wsparcie NATO dla Ukrainy jest niezachwiane, a jej niepodległość, integralność terytorialna i suwerenność nie podlegają dyskusji - podkreślił Maas.

Maas: Działania Rosji dają powody do niepokoju

Kontekstem wypowiedzi Maasa są ustalenia NATO, że Rosja ponownie zgromadziła niezwykle duże kontyngenty wojsk i nowoczesną broń przy granicy z Ukrainą.

 

- Działania militarne Rosji na granicy z Ukrainą dają nam powody do największego niepokoju - skomentował Maas, dodając, że teraz ważne są uczciwe i trwałe kroki w kierunku deeskalacji, które można osiągnąć jedynie poprzez rozmowy. - Nigdy nie przestanę podkreślać, że drzwi do takich rozmów pozostają dla Rosji otwarte - dodał Maas.

 

ZOBACZ: Ukraina. Służby bezpieczeństwa: trwa postępowanie w związku z próbą zamachu stanu

 

Szef MSZ pozostawił otwartą kwestię, jak NATO może zareagować na dalszą agresję Rosji wobec Ukrainy. Możliwe są na przykład nowe, surowe sankcje gospodarcze ze strony aliantów. Interwencja wojskowa w tym konflikcie jest uważana za raczej mało prawdopodobną ze względu na niebezpieczeństwo wybuchu wielkiej wojny - pisze dpa.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie