Kreml: liczymy, że nie będzie przeszkód w ukończeniu certyfikacji Nord Stream 2

Świat
Kreml: liczymy, że nie będzie przeszkód w ukończeniu certyfikacji Nord Stream 2
Gillfoto / CC-by-SA / Commons, zdj. ilustracyjne

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że władze Rosji liczą, iż nie pojawią się zagrożenia dla ukończenia procesu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2.

- Wolelibyśmy oczywiście, by nie było żadnych zagrożeń dla ukończenia certyfikacji Nord Stream 2 - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow na codziennym briefingu dla mediów.

 

Przedstawiciel Kremla odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy strona rosyjska widzi jakiekolwiek ryzyko z powodu włączenia się Ukrainy w proces certyfikacji.

Problemy Nord Stream 2

W listopadzie regulator niemiecki BNetzA wstrzymał proces certyfikacji. Według mediów rosyjskich rosyjskich wynika to z faktu, że operator gazociągu, spółka Nord Stream 2 AG, jest podmiotem zarejestrowanym w Szwajcarii. Teraz operator będzie musiał powołać nową spółkę, zarejestrowaną w Niemczech.

 

ZOBACZ: Donald Tusk: Nord Stream 2 to największy błąd Angeli Merkel

 

Nieco później ukraińskie ministerstwo energetyki poinformowało, że Komisja Europejska jest gotowa konsultować się z Kijowem podczas przygotowywania wniosku dotyczącego certyfikacji Nord Stream 2.

 

Rosyjski dziennik "Kommiersant" oceniał, że zwłoka w certyfikacji może sprawić, iż uruchomienie Nord Stream 2 opóźni się do lata 2022 roku.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie