Kreml: decyzja Niemiec o wstrzymaniu certyfikacji Nord Stream 2 nie jest polityczna

Polska
Kreml: decyzja Niemiec o wstrzymaniu certyfikacji Nord Stream 2 nie jest polityczna
Wikipedia Commons/Kremlin.ru

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że decyzja regulatora niemieckiego o wstrzymaniu procesu certyfikacji firmy będącej operatorem Nord Stream 2 nie jest upolityczniona. Operator jest gotów spełnić wszelkie wymogi - zapewnił Pieskow.

Przedstawiciel Kremla przekonywał, że certyfikacja jest "dość skomplikowanym procesem, co było wiadomo od samego początku". Wskazał, że spółka Nord Stream 2 AG, będąca operatorem gazociągu zapowiedziała, że spełni wymogi niemieckiego regulatora.

Uruchomienie może się opóźnić 

Według mediów rosyjskich będzie to wymagało powołania nowej spółki, zarejestrowanej w Niemczech, podczas gdy Nord Stream 2 AG jest zarejestrowana w Szwajcarii.

 

ZOBACZ: Rosja. Spadek o ponad jedną trzecią dostaw gazu rurociągiem Jamał-Europa

 

Pytany, czy rosyjsko-niemiecki gazociąg zostanie uruchomiony do końca roku, Pieskow powiedział, że należy o to zapytać instytucje decydujące o certyfikacji Nord Stream 2.

 

O wstrzymaniu procesu certyfikacji niemiecki regulator BNetzA poinformował we wtorek. Według dziennika "Kommiersant" zwłoka oznacza, że uruchomienie Nord Stream 2 może opóźnić się do lata 2022 roku.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie