Chorzów. Pożar hali w przedsiębiorstwie chemicznym opanowany. Z żywiołem walczyło 36 zastępów straży

Polska
Chorzów. Pożar hali w przedsiębiorstwie chemicznym opanowany. Z żywiołem walczyło 36 zastępów straży
Facebook/TubaChorzowa.pl
Novichem to przedsiębiorstwo chemiczne założone w 1989 roku.

Po kilku godzinach trudnej akcji strażakom udało się opanować pożar hali produkcyjnej, który wybuchł we wtorek rano w zakładach chemicznych w Chorzowie. Ogień już się nie rozprzestrzenia, ale rozbiórka uszkodzonych elementów i dogaszanie pogorzeliska potrwa jeszcze kolejne godziny. Na miejscu pracowało 36 zastępów straży pożarnej.

Rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach mł. bryg. Aneta Gołębiowska przekazała, że do pożaru doszło przy ul. Narutowicza. Chodzi o przedsiębiorstwo, zajmujące się wytwarzaniem substancji chemicznych. W szczytowym momencie akcji brało w niej udział 36 zastępów strażaków – około 100 ratowników. Na miejsce skierowano też pluton ratownictwa chemicznego. Jeszcze przed przyjazdem strażaków halę opuściło 10 pracowników.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Pożar elektrowni atomowej w Katalonii. Zginął strażak, są poszkodowani

 

Jak mówią strażacy, akcję gaśniczą utrudniał m.in. silny wiatr. "Sytuacja jest opanowana (...) część zastępów wróciła do bazy. Teraz będziemy prowadzić prace rozbiórkowe i dogaszać pogorzelisko, potrwa to kolejne godziny" - powiedział po południu rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Chorzowie kpt. Tomasz Szymański

 

 

Ogień objął przede wszystkim dach budynku. Według strażaków, wydobywający się z hali dym nie stanowił zagrożenia dla ludzi, dlatego nie było potrzeby ewakuowania okolicznych mieszkańców. Lokalne władze poleciły jedynie kierownictwom pobliskiej szkoły i domu pomocy społecznej o pozostawienie zamkniętych okien i ograniczenie przebywania na otwartym powietrzu.

 

"Od samego początku monitorowaliśmy atmosferę pod kątem niebezpiecznych substancji. Nie było zagrożenia dla ludzi" - zaznaczył Szymański

 

 

ZOBACZ: Bułgaria. Pożar autokaru na autostradzie. 46 osób spłonęło. Świadkowie mieli usłyszeć eksplozję

 

 - Pożarem objęta jest hala produkcyjna o powierzchni 20 na 40 metrów. Według naszej wiedzy zapaliła się instalacja nadtlenku wodoru; nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców - zaznaczył Rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Chorzowie kpt. Tomasz Szymański.

Czym jest Novichem?

Jak podano na stronie internetowej firmy, Novichem to przedsiębiorstwo chemiczne założone w 1989 roku jako prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

 

W Chorzowie mieszczą się jej zakłady produkcyjne oraz biura.

 

"Działalność produkcyjna przedsiębiorstwa w dużej mierze opiera się na naszych własnych technologiach. Wytwarzamy głównie wysokiej jakości specjalistyczne substancje chemiczne w niewielkich ilościach" - informuje spółka

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie