Wielka Brytania. Trzeci przypadek Omikronu. Nowe obostrzenia od wtorku

Świat
Wielka Brytania. Trzeci przypadek Omikronu. Nowe obostrzenia od wtorku
Reuters / CCTV+
Wielka Brytania informuje o trzecim przypadku wariantu Omikron

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia potwierdziła w niedzielę trzecią w kraju infekcję wariantem Omikron, dodając, że zakażony opuścił już Wielką Brytanię. Minister zdrowia Sajid Javid wyjawił, że obowiązek wykonania testu PCR przez przyjeżdżających do kraju oraz surowsze zasady noszenia maseczek wejdą w życie we wtorek.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w sobotę, że przy wjeździe do kraju obowiązkowe będzie wykonanie testu PCR, oraz zapowiedział nakaz noszenia maseczek w sklepach i pojazdach transportu publicznego.

 

ZOBACZ: Austria. Hitlerowskie pozdrowienie na proteście antyszczepionkowców. Policja wszczęła śledztwo

 

Minister przekonywał w rozmowie z BBC, że rząd zadziałał tak szybko, jak tylko mógł i podjął proporcjonalne do problemu kroki. - Powodem wprowadzenia wczoraj nowych restrykcji jest konieczność ochrony osiągniętych dotychczas efektów, które pozwolą nam cieszyć się ze świąt Bożego Narodzenia z naszymi rodzinami - powiedział w niedzielę. Dodał, że rząd "wtedy kiedy to konieczne, podejmie odpowiednie środki".

Trzecia dawka "wcześniej niż zakładano"

Osoby powyżej 18. roku życia otrzymają w Wielkiej Brytanii dawkę przypominającą szczepionki przeciwko COVID-19 wcześniej, niż to dotąd zakładano. Znaczenie decyzji o przyspieszeniu kampanii szczepień podkreślił zastępca szefa doradców ds. szczepień brytyjskiego rządu prof. Anthony Harnden. - Przyspieszenie programu, dzięki któremu w całej populacji podniesiony zostanie poziom przeciwciał, jest bardzo sensowną strategią - powiedział.

 

Brytyjski rząd powstrzymał się na razie od rekomendacji pracy zdalnej i rozszerzenia stosowania przepustek covidowych, co - zdaniem BBC - jest planem awaryjnym, który zostanie przyjęty w przypadku zimowego nasilenia pandemii.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie