"Jest spora szansa, że szczepionki będą działać". Andrzej Ryś w "Gościu Wydarzeń"

Polska
"Jest spora szansa, że szczepionki będą działać". Andrzej Ryś w "Gościu Wydarzeń"
Polsat News
Andrzej Ryś w "Gościu Wydarzeń" przypomniał, że za wcześnie by oceniać skuteczność szczepionki przeciw nowemu wariantowi

- Pojawił się nowy wirus i są stwierdzone nowe przypadki w Europie. Żeby się dowiedzieć, czy działają na niego szczepionki, trzeba czasu. Naukowcy uważają, że jest spora szansa, że obecne szczepionki będą działały na tego wirusa - powiedział Andrzej Ryś, dyrektor ds. systemów opieki zdrowotnej w Komisji Europejskiej.

- Na razie niewiele wiemy na temat nowego koronawirusa poza tym, że pojawił się w Afryce i że są pierwsze przypadki w Europie - potwierdził Ryś. Powiedział też, że jako UE związaliśmy się z producentami szczepionek umowami obejmującymi opracowywanie nowej szczepionki w razie pojawienia się nowego wariantu wirusa.

 

WIDEO: Szczepionki skuteczne przeciw Omikronowi? Dyrektor ds. systemów zdrowotnych KE Andrzej Ryś w "Gościu Wydarzeń"

 

 

Ekspert przypomniał, że latem tego roku zaczął dominować wariant Delta. - Wtedy też obawialiśmy się, że szczepionka będzie mniej skuteczna, ale okazało się, że dość dobrze sobie radzi - powiedział, przypominając, że Delta dominuje dziś na świecie.

 

ZOBACZ: Omikron w Europie. Gdzie dotarł nowy wariant koronawirusa?

 

- Pamiętajmy, że szczepionki chronią przed ciężkim przebiegiem choroby, często też przed hospitalizacją. Większość ludzi, którzy tracą życie, to są osoby niezaszczepione, zatem szczepionki działają i chronią częściowo przed transmisją wirusa, przed zakażeniem - zaznaczył ekspert.

Andrzej Ryś zachęca do szczepień. "To najlepsza broń"

- Szczepmy się, bo szczepionki są najlepszą bronią przed wirusem - zaapelował Ryś. Komentując doniesienia o przypadkach wariantu Omikron w kolejnych europejskich krajach potwierdził, że niedługo możemy mieć do czynienia z nowym wariantem także w Polsce. - Musimy mieć czas. Dajmy czas naukowcom, żeby zbadali i popatrzyli, jak ten wirus się rozprzestrzenia i jak szczepionki działają. Na to potrzeba jeszcze czasu - powiedział.

 

ZOBACZ: Radom: Sanepid przypomina księżom o przestrzeganiu obostrzeń w kościołach

 

Na pytanie o to, ile polski system zdrowia jest w stanie wytrzymać przy obecnej dynamice wzrostu zachorowań, przypomniał, że sytuacja trudniejsza jest tam, gdzie jest niższy poziom wyszczepienia. - Nasz system jest już bardzo przeciążony. Pamiętajmy o tym, że jesteśmy już prawie dwa lata w tej walce, ludzie są zmęczeni i nie jest łatwo. Musimy robić wszystko, by chronić system i ludzi, którzy są bardziej wrażliwi na choroby, naszych najwyższych, przed chorobą. Pamiętajmy, że oprócz szczepień są jeszcze maseczki, jest dystans - przypomniał.

 

Andrzej Ryś był gościem dogrywki "Gościa Wydarzeń" na Interii. Drugim gościem Piotra Witwickiego w sobotę była Janina Ochojska.

 

Wszystkie odcinki "Gościa Wydarzeń" dostępne są na polsatnews.pl.

 

pdb/msl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie