Mateusz Morawiecki dla niemieckich mediów. Mówi o rozmowie Merkel-Łukaszenka

Polska
Mateusz Morawiecki dla niemieckich mediów. Mówi o rozmowie Merkel-Łukaszenka
PAP/Albert Zawada
Trwa ofensywa dyplomatyczna Mateusza Morawieckiego

Polski premier dostrzega obecnie jedność w Europie w sprawie polityki migracyjnej. - Większość krajów UE, z wyjątkiem jednego czy dwóch, zrozumiała, że nie możemy mieć polityki otwartych drzwi i wielokulturowości - ocenił Mateusz Morawiecki w rozmowie z niemiecką agencją dpa.

Odnosząc się do otwarcia granic podczas kryzysu uchodźczego w 2015 roku, powiedział: "Poprzednia polityka uchodźcza okazała się błędem".

Morawiecki: nasza granica jest szczelna

Premier odrzucił zarazem pomysł wspólnej polityki azylowej UE. Jego zdaniem powinno to pozostać w gestii poszczególnych państw członkowskich.

 

Jak pisze dpa, szef polskiego rządu "ponowił ofertę współfinansowania repatriacji uchodźców z Białorusi", ale "podkreślił, że UE jako całość ma taki obowiązek". Agencja przypomina, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przed kilkoma dniami mówiła o możliwości przeznaczenia na ten cel do 3,5 mln euro".

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: Polska jest proeuropejska i proamerykańska

 

Morawiecki ponownie odrzucił pomoc europejskiej agencji ochrony granic Frontex w zabezpieczeniu polskich granic. - Mamy 15 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej, a Frontex ma do 1,2 tys. funkcjonariuszy straży granicznej i przybrzeżnej na wszystkich zewnętrznych granicach Unii Europejskiej - powiedział premier dpa. Dodatkowo do ochrony granic skierowanych może być 15 tys. polskich żołnierzy, "tak więc nasza granica jest dość szczelna" - wskazał.

 

Morawiecki w wywiadzie dla niemieckiej agencji prasowej wyraził zadowolenie z zaangażowania Unii Europejskiej w poszukiwanie dyplomatycznego rozwiązania kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. Ocenił jednak, że "kiedy kanclerz (Niemiec Angela) Merkel zadzwoniła do (Alaksandra) Łukaszenki, przyczyniła się do legitymizacji jego reżimu, podczas gdy walka o wolną Białoruś trwa już od 15 miesięcy".

Rozmowy Merkel-Łukaszenka

W połowie listopada Merkel dwukrotnie rozmawiała telefonicznie z białoruskim przywódcą, za co została skrytykowana w kraju i za granicą. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert uzasadnił ten kontakt katastrofalną sytuacją humanitarną tysięcy ludzi na granicy. Zaznaczył również, że procedura ta została skoordynowana z Komisją Europejską - przypomina dpa.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki skrytykował kanclerz Angelę Merkel za jej rozmowy z Łukaszenką

 

Morawiecki w wywiadzie oskarżył też Łukaszenkę o nadużywanie rozmów telefonicznych do własnych celów. - Zachowywał się tak, jakby Merkel zgodziła się na transport 2 tys. migrantów przez korytarz do Niemiec i innych krajów europejskich. A to nie jest w porządku - powiedział szef polskiego rządu.

 

W piątek Łukaszenka powtórzył, że Merkel zgodziła się przyjąć uchodźców, czemu rząd w Berlinie stanowczo zaprzeczył.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie