Andrzej Duda: wyrażam solidarność ze wszystkimi ofiarami łukaszenkowskiej dyktatury

Polska
Andrzej Duda: wyrażam solidarność ze wszystkimi ofiarami łukaszenkowskiej dyktatury
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Prezydent RP Andrzej Duda

Blisko 900 obywateli Białorusi jest więzionych przez Łukaszenkę tylko dlatego, bo chcieli, by ich kraj był wolny i demokratyczny; wyrażam solidarność ze wszystkimi ofiarami łukaszenkowskiej dyktatury - oświadczył w sobotę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zamieścił w sobotę na Twitterze dwa wpisy po polsku i białorusku, w których wyraził solidarność z ofiarami represji na Białorusi. "Blisko 900 obywateli Białorusi jest więzionych przez Łukaszenkę tylko dlatego, bo chcieli, by ich Kraj był wolny i demokratyczny. Polska pragnie takiej samej Białorusi jak oni" - napisał na Twitterze w sobotę prezydent.

 

 

Wpis został opatrzony hashtagiem: #StandWithBelarus.

 

Za zabranie głosu podziękowała prezydentowi liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska. "Dziękujemy za solidarność! Cieszę się, że w tych trudnych chwilach mamy tak bliskiego przyjaciela jak Polska. Wśród więźniów politycznych są przedstawiciele polskiej mniejszości - Andrzej Poczobut i Andżelika Borys. Oni, jak również setki Białorusinów, muszą zostać uwolnieni" - napisała.

 

Do końca listopada obowiązuje stan wyjątkowy

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 37 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 8 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią do końca listopada obowiązuje stan wyjątkowy. Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

msl/pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie