Holandia. 61 osób, które wróciły z RPA, było zakażonych koronawirusem

Polska
Holandia. 61 osób, które wróciły z RPA, było zakażonych koronawirusem
Flickr/IAEA Imagebank
61 osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa

Spośród 600 pasażerów dwóch ostatnich lotów linii KLM do Holandii z Republiki Południowej Afryki, 61 uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Na razie nie ma jasności, czy wśród zakażonych stwierdzono nowy wariant Omikron.

W piątek minister zdrowia Holandii Hugo de Jonge ogłosił też zakaz lotów z krajów południowej części Afryki. Powodem jest nowy wariant koronawirusa, który rozprzestrzenia się w sześciu krajach afrykańskich, a któremu WHO nadała nazwę Omikron.

 

Ograniczenia weszły w życie w trybie natychmiastowym. Zakaz lądowania dotyczy lotów z RPA, Botswany, Eswatini, Lesotho, Namibii i Zimbabwe.

 

ZOBACZ: Omikron mógł dotrzeć do Niemiec i Czech

 

Po ogłoszeniu decyzji gabinetu dwa samoloty KLM były już w drodze z RPA do Holandii. Pozwolono im wylądować, jednak wszyscy pasażerowie zostali w piątek poddani testom na obecność wirusa.

10 procent podróżnych miała pozytywny wynik testu 

Portal NOS informuje, że musieli oni czekać na testy, a później na ich wyniki ponad pięć godzin bez jedzenia i picia.

 

Ostatecznie okazało się, że ponad 10 proc. z nich było zakażonych koronawirusem. Wszyscy zostali przewiezieni do hotelu, gdzie zostali poddani siedmiodniowej kwarantannie.

 

Z informacji przychodni GGD na lotnisku wynika, że obecnie nie ma pewności, czy wśród zakażonych stwierdzono wariant Omikron.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie