Omikron mógł dotrzeć do Niemiec i Czech

Świat
Omikron mógł dotrzeć do Niemiec i Czech
PAP/EPA/PHIL NIJHUIS
Prawdopodobnie nowy wariant koronawirusa jest już w Niemczech

Omikron prawdopodobnie dotarł już do Niemiec. Minister spraw społecznych Hesji Kai Klose napisał na Twitterze, że istnieje "wysokie prawdopodobieństwo", iż podróżny wracający z RPA może być zakażony nowym wariantem koronawirusa - poinformowały w sobotę niemieckie media. Podobna sytuacja ma miejsce w Czechach.

Osoba zakażona w Niemczech jest w izolacji domowej. Stwierdzono u niej "kilka mutacji typowych dla Omikronu", jednak nie zakończono jeszcze pełnego sekwencjonowania materiału badawczego.

 

ZOBACZ: Omikron. Eksperci: nowy wariant koronawirusa stanowi bardzo duże zagrożenie dla Europy

 

"Proszę chronić siebie i swoich bliźnich" - zaapelował polityk z Hesji. Każdy, kto w ciągu ostatniego tygodnia wrócił do Niemiec z południowej Afryki, powinien ograniczyć kontakty i poddać się badaniom.

Do Czech z Namibii przez RPA i ZEA

Również jedno z laboratoriów w Czechach sprawdza możliwość pojawienia się w tym kraju nowego wariantu koronawirusa. Podejrzana próbka została wykryta testem PCR - poinformowała w sobotę rzeczniczka Państwowego Instytutu Zdrowia (SZU) Sztiepanka Czechova.

 

- Według posiadanych przez nas informacji, osoba, o której mowa, stwierdziła, że przed powrotem do Republiki Czeskiej była w Namibii - powiedziała Chechova agencji CTK.

 

Według premiera Andreja Babisza chodzi o kobietę, która do Czech przyleciała z Namibii przez RPA i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Na Twitterze Babisz napisał, że ustalane są wszystkie jej kontakty, a ona znajduje się w izolacji.

 

W piątek Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała nowy wariant koronawirusa Omikron, odkryty po raz pierwszy w RPA, jako "budzący niepokój".

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie