Straż Graniczna: Prawie 200 migrantów forsowało granicę w okolicach Czeremchy

Polska
Straż Graniczna: Prawie 200 migrantów forsowało granicę w okolicach Czeremchy
Straż Graniczna
Prawie 200 migrantów forsowało ostatniej doby granicę polską w okolicach Czeremchy

Grupa prawie 200 migrantów forsowała ostatniej doby granicę polską w okolicach Czeremchy (woj. podlaskie) – poinformowała w piątek na Twitterze Straż Graniczna.

"Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Czeremsze grupa prawie 200 agresywnych cudzoziemców siłowo forsowała granicę" – czytamy na Twitterze Straży Granicznej.

 

 

Natomiast rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa przekazał PAP, że po godz. 22 w czwartek blisko 80 policjantów interweniowało w okolicach Wólki Terechowskiej niedaleko Czeremchy, w związku z próbą nielegalnego przekroczenia granicy.

Fala migracji

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 37 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 8 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

 

16 Dywizja Zmechanizowana, której żołnierze wspierają SG i policję poinformowała na Twitterze, że kolejna zmiana jest gotowa do służby na granicy.

 

ZOBACZ: Ekspert: hybrydowa operacja na granicach UE zainicjowana przez Białoruś ma zielone światło z Kremla

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

 

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie