Parlament Europejski potępił Grupę Wagnera. "Powiązane z państwem rosyjskim"

Świat
Parlament Europejski potępił Grupę Wagnera. "Powiązane z państwem rosyjskim"
CC0 / Commons
Rosyjskie pojazdy BRDM-2 dostarczone do Republiki Środkowoafrykańskiej

Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji potępił zbrodnie popełnione przez rosyjską organizację paramilitarną Grupa Wagnera i powiązane prywatne jednostki wojskowe.

- Państwo rosyjskie wydaje się ponosić odpowiedzialność za finansowanie, szkolenie, zarządzanie i dowodzenie operacyjne tymi paramilitarnymi grupami - twierdzą eurodeputowani, podkreślając jednocześnie, że działalność Grupy Wagnera koresponduje z rozprzestrzenianiem się wpływów Rosji w strefach konfliktu.

 

ZOBACZ: Łukaszenka odwołał szefa KGB i szefa Rady Bezpieczeństwa. W tle sprawa aresztu dla "wagnerowców"

 

Posłowie podkreślają, że Grupa Wagnera i inni podwykonawcy sił bezpieczeństwa kierowanych przez Rosję powinni być traktowani jako organizacje zależne państwa rosyjskiego.

Grupa Wagnera: prywatne wojska powiązane z Rosją

W rezolucji zauważono, że Grupa Wagnera jest obecna w wielu konfliktach na całym świecie, zwłaszcza na Ukrainie, w Syrii, Sudanie, Mozambiku, Libii, Republice Środkowoafrykańskiej i Wenezueli. Biorąc pod uwagę historię naruszeń, posłowie z zadowoleniem przyjmują oświadczenie szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella w sprawie rychłego przyjęcia ukierunkowanych sankcji UE przeciwko „odpowiednim osobom i podmiotom powiązanym z Grupą Wagnera”, a także przeciw osobom i podmiotom z nimi współpracującym. Apelują, aby te sankcje obejmowały zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów członków grupy.

 

ZOBACZ: Kryzys na granicy. Szef MSWiA Mariusz Kamiński rozmawiał z komisarz ds. wewnętrznych Ylvą Johansson

 

Ponadto rezolucja wzywa wszystkie kraje korzystające z usług Grupy Wagnera i jej filii, zwłaszcza Republikę Środkowoafrykańską, do zerwania wszelkich więzi z tą organizacją i jej pracownikami. Wzywa też Komisję Europejską do dopilnowania, aby fundusze UE w żadnych okolicznościach nie mogły być wykorzystywane do finansowania prywatnych firm wojskowych, które znane są z łamania praw człowieka.

 

Tekst został przyjęty 585 głosami za, przy 40 głosach sprzeciwu i 43 wstrzymujących się.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie