Francja. Rękopis z obliczeniami Einsteina ws. teorii względności sprzedany za 11 mln euro

Kultura
Francja. Rękopis z obliczeniami Einsteina ws. teorii względności sprzedany za 11 mln euro
Flickr/The Magnes Collection of Jewish Art and Life, UC Berkeley

Rękopis pokazujący próby sformułowania teorii względności przez Alberta Einsteina został sprzedany przez paryski dom aukcyjny Christie's za 11 mln euro. To rekordowa kwota w przypadku dokumentu naukowego z autografem - podkreśla w środę BBC.

Sprzedane zapiski są jednym z zaledwie dwóch materiałów pokazujących prace genialnego fizyka teoretycznego i laureata Nagrody Nobla nad jego przełomowym dziełem.

 

Rękopis został spisany w latach 1913-1914 przez samego Einsteina i jego współpracownika Michele Besso, który przechował notatki.

 

ZOBACZ: Bezcenny rękopis Słowackiego trafił do Biblioteki Narodowej. "Proces zakupu trwał kilka lat"

 

- Albert Einstein zachował bardzo niewiele notatek, więc sam fakt, że rękopis przetrwał i trafił do nas, czyni go niezwykłym - powiedział ekspert Christie's, Vincent Belloy.

54-stronicowy dokument

Materiał spisany czarnym atramentem pokazuje szereg błędów w drodze do końcowego rozwiązania. Liczne walory dokumentu przyciągnęły kolekcjonerów z całego świata - przekazał mediom dom aukcyjny.

 

Nazwisko nabywcy 54-stronicowego dokumentu pozostaje owiane tajemnicą.

 

Opublikowana w 1915 roku teoria względności zasadniczo zmieniła ludzkie rozumienie przestrzeni, czasu i grawitacji. Rzuciła nowe światło na okoliczności narodzin wszechświata, tory poruszania się planet i istnienie obszarów czasoprzestrzeni określanych jako czarne dziury.

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie