Zmarł Aleksander Rowiński. Pisarz i publicysta miał 90 lat

Polska
Zmarł Aleksander Rowiński. Pisarz i publicysta miał 90 lat
pixabay
Rowiński był laureatem wielu nagród SDP, ZLP, w ostatnich latach m.in. nagrody im. Witolda Hulewicza.

20 listopada zmarł Aleksander Rowiński - pisarz, publicysta, reporter i wydawca - poinformował w niedzielę jego syn Lech Rowiński.

Aleksander Rowiński urodził się 9 marca 1931 r. w Częstochowie. W 1950 r. ukończył częstochowskie IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza. Następnie studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1953 r.

 

ZOBACZ: Zmarł wybitny reżyser, scenograf i aktor Giovanni Pampiglione

 

W latach 1954–1957 był dziennikarzem "Dziennika Zachodniego", a później autorem tekstów dla takich pism jak "Po prostu", "Perspektywy", "Przemiany", "Prawo i Życie", "Życie Literackie" i "Kultura". W latach 1955-63 był członkiem Klubu Krzywego Koła.

 

Od 1961 r. Rowiński był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od 1975 r. należał również do Związku Literatów Polskich, a w latach 1990-1998 był członkiem Prezydium Zarządu Głównego.

"Współtwórca polskiej szkoły reportażu"

"Był współtwórcą polskiej szkoły reportażu. Pomysłodawca i współredaktor książkowej serii +Ekspres reporterów+, która w latach 80. XX w. była jednym z najpoczytniejszych tytułów w Polsce. »Ekspres reporterów« został zamknięty w 1981 przez władze komunistyczne po wydaniu tomu »Osiemnaście długich dni« - o strajku w Stoczni Gdańskiej" - czytamy w informacji przesłanej przez Lecha Rowińskiego.

 

ZOBACZ: Zmarł o. Jerzy Tomziński, legendarny zakonnik z Jasnej Góry

 

W latach 1982–1983 Rowiński był redaktorem naczelnym pisma "Przegląd Tygodniowy"; później związany był z miesięcznikiem "Kontrasty".

 

W latach 1984-87 współtworzył wiele formatów dla Telewizji Polskiej. Jak przypomniano w informacji, "w roku 1987 założył w Warszawie wydawnictwo Oficyna Literatów »Rój«, nawiązując do tradycji przedwojennego wydawnictwa Melchiora Wańkowicza". Przez dekadę Rowiński wydawał i był redaktorem naczelnym "Kaleidoscope" – pokładowego pisma Polskich Linii Lotniczych LOT.

Autor wielu książek

Jest autorem wielu książek, m.in.: "Pod biało-czerwoną banderą" (1966), "Anioły Warszawy" (1969), "Świat się kończy" (1972), "W lepszym towarzystwie" (1975), "Szpakami karmieni" (1978, razem ze Stefanem Kozickim), "Tamci żołnierze" (1979), "Cofnij wskazówkę zegara" (1980), "Otruć czy pokochać" (1985, wydanej pod pseudonimem Alex Rovin).

 

"W XXI wieku popularność przyniosły mu książki reportażowe: »Dreszczowce zamku Dunajec«, »Opowieści pana Franciszka i o panu Franciszku«".

 

W informacji wskazano także, że Rowiński "był pierwszym – i jak dotąd jedynym – biografem żydowskiego bohatera czasów II wojny światowej, Szmula Zygielbojma".

"Zaangażowany w edukację i ochronę pamięci"

Pracy nad książką "Zygielbojma śmierć i życie" poświęcił wiele lat swojego życia. "Obaj bracia Szmula – Fajwel i Ruven - obdarzyli go zaufaniem i przyjaźnią" - czytamy. Książka miała dwa wydania (2000, 2004), została również przetłumaczona na język niemiecki.

 

Rowiński jest ponadto twórcą scenariuszy do takich filmów jak "Krótkie życie" (1976) i "Inkowie w Polsce" (2005).

 

"Ostatnie dwadzieścia lat życia spędził w Tarnowie nad Wisłą, gdzie był zaangażowany w edukację i ochronę pamięci o dziedzictwie historycznym i kulturowym rejonów Wilgi, Mazowsza – i Polski w ogóle" - poinformowano.

Laureat wielu nagród

"Był pomysłodawcą i współorganizatorem ogólnopolskiego konkursu »Pamięć nieustająca«, propagującego świadomość historyczną dzieci i młodzieży. Także w Tarnowie, z jego inicjatywy, na nadwiślańskiej skarpie powstała kaplica »Votum Aleksa« pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Niewielki, skromny budynek stał się architektonicznym wydarzeniem na skalę europejską" - czytamy w informacji.

 

Rowiński był laureatem wielu nagród SDP, ZLP, w ostatnich latach m.in. nagrody im. Witolda Hulewicza.

 

Zmarł 20 listopada w Inowrocławiu.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie