Rosja. Władimir Putin chce testować donosową szczepionkę przeciw COVID-19

Świat
Rosja. Władimir Putin chce testować donosową szczepionkę przeciw COVID-19
PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Władimir Putin zgłosił się na ochotnika do testowania donosowej szczepionki

Władimir Putin wyraził chęć przetestowania donosowej szczepionki przeciw COVID-19. Jego deklarację, która padła w rozmowie z przedstawicielem instytutu im. Nikołaja Gamaleinam, nagrały kamery. Prezydent Rosji poinformował również o przyjęciu trzeciej dawki preparatu Sputnik Light.

Prezydent Rosji rozmawiał przed kamerami telewizji RT z Denisem Logunowem, wiceszefem Narodowego Centrum Badawczego Epidemiologii i Mikrobiologii im. Nikołaja Gamalei. W trakcie rozmowy na temat nowatorskiej szczepionki podawanej donosowo Putin wyraził chęć przetestowania takiego preparatu. 

 

Logunow przyznał, że szczepionka jest obecnie testowana na pracownikach instytutu. Putin zapytał zatem, czy możliwe jest dołączenie do eksperymentu. Został poinformowany przez swojego gościa, że do wzięcia udziału w badaniu konieczne jest podpisanie oficjalnej zgody. Prezydent Rosji stwierdził, że może to zrobić. 

Dobrowolne szczepienia w Rosji 

Dziennik "Kommiersant" podał, że w okresie do października wzrosła liczba osób, które zdecydowały się na szczepienie przeciwko COVID-19. Szczepienie jest dobrowolne, ale władze przygotowują przepisy, które przewidują, że w restauracjach i transporcie publicznym wymagane będą kody dowodzące szczepienia bądź też negatywny test na COVID-19

 

ZOBACZ: Hiszpania. Skok zakażeń koronawirusem. Medycy mówią o szóstej fali

 

Według danych urzędu statystycznego Rosstat około 83 proc. pacjentów zmarłych w Rosji na COVID-19 to osoby w wieku powyżej 60 lat. Prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby jest wśród nich wyższe. Zdaniem lekarzy sytuację mogłyby poprawić szczepienia w tej grupie wiekowej. Niemniej do października br. zaszczepiła się w Rosji tylko jedna trzecia osób w wieku emerytalnym. 

dsk / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie