Stanisław Szwed: do 30 listopada można jeszcze składać wnioski o wyprawkę szkolną

Polska
Stanisław Szwed: do 30 listopada można jeszcze składać wnioski o wyprawkę szkolną
Zdj. ilustracyjne/Pixabay/JudyGilmore
Na 4,5 mln uprawnionych 4,3 mln dzieci już skorzystały z wniosku o wyprawkę

30 listopada upływa termin na składanie wniosków o wyprawkę szkolną, czyli o 300 zł przysługujących na każde uczące się dziecko do 20. roku życia - poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Wiceminister Stanisław Szwed poinformował w TVP Info, że do 30 listopada można jeszcze składać wnioski o wyprawkę szkolną, czyli o 300 zł na każde uczące się dziecko do 20. roku życia.

 

ZOBACZ: Ile wydamy na szkolne wyprawki?

 

- W tym roku jest zmiana, że wnioski składamy tylko drogą online przez systemy, przez które składamy również wnioski o 500 plus, czyli systemy bankowe, systemy empatia naszego ministerstwa, czy systemy ePUAP, który jest w ZUS – powiedział. Świadczenia, dodał, wypłacane są tylko na konto bankowe.

 

200 tys. dzieci nie skorzystało z wyprawki

 

- Z danych, które mamy wynika, że na 4,5 mln uprawnionych 4,3 mln dzieci już z tego skorzystały, czyli pozostała niewielka grupa osób, które nie skorzystały – mówił.

 

ZOBACZ: Maląg: wnioski o wyprawkę dla dzieci w programie "Dobry Start" wyłącznie elektronicznie

 

Przyznał, że 300 zł ma być w założeniu przeznaczone na potrzeby szkolne dzieci, ale rodzice mogą to wydać na dowolny cel. - Ten program realizujemy już kolejny rok i on dobrze się przyjął – powiedział Szwed.

Nowy program opieki żłobkowej

Wiceminister przypomniał też o programie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który umożliwia wypłatę po 500 zł na drugie i kolejne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia.

 

- To jest podyktowane tym, byśmy wspierali opiekę żłobkową – zaznaczył Szwed. Ten z kolei program ma obowiązywać od 1 stycznia 2022.

 

ZOBACZ: Opublikowano rozporządzenie ws. "Wyprawki szkolnej" w roku 2019/2020

 

Program "Dobry start", czyli wyprawka szkolna, obowiązuje od 2018 r. Świadczenia mogą się łączyć ze świadczeniami wypłacanymi z programu 500 plus. Nie przysługują jednak z urzędu. Początkowo wniosek można było złożyć w tych samych instytucjach co wniosek o 500 plus, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń), obecnie tylko elektronicznie. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.

aml/hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie