Granica polsko-białoruska. MON ujawnia nagranie: białoruskie służby wykorzystują migrantów

Polska
Granica polsko-białoruska. MON ujawnia nagranie: białoruskie służby wykorzystują migrantów
Twitter/MON
Dziecko rozmawiające z mundurowymi z Białorusi

"Kolejny dowód na instrumentalne wykorzystywanie migrantów przez białoruskie służby" - przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej w niedzielę na Twitterze. Na wideo widać, jak dziecko prosi białoruskich funkcjonariuszy o zgodę na atak kamieniami skierowany w stronę polskich żołnierzy - twierdzi resort.

"Kolejny dowód na instrumentalne wykorzystywanie migrantów przez białoruskie służby. Dziecko prosi funkcjonariuszy o zgodę na atak kamieniami w stronę naszych żołnierzy" - napisano na Twitterze MON.

 

 

Do wpisu dołączony został krótki materiał wideo. Widać na nim, jak mały chłopczyk podchodzi do umundurowanych osób, rozmawia z nimi, po czym się oddala.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premier Estonii Kają Kallas

 

Z kolei szef MON Mariusz Błaszczak w zamieszczonym na Twitterze wpisie ocenił, iż "to, że atak hybrydowy Łukaszenki nie wychodzi poza polsko-białoruską granicę jest zasługą profesjonalizmu żołnierzy i funkcjonariuszy oraz konsekwentnej polityki rządu".

 

Bronimy Polski i Europy. Nie zmienimy naszego podejścia – dodał.

35 tys. prób przekroczenia granicy

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

 

ZOBACZ: Sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził "realne obawy" ws. aktywności Rosji na granicy z Ukrainą

 

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

wys/hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie