Kryzys na granicy. Piotr Müller: premier Morawiecki spotka się z premierami Litwy, Łotwy i Estonii

Polska
Kryzys na granicy. Piotr Müller: premier Morawiecki spotka się z premierami Litwy, Łotwy i Estonii
Polsat News
Rzecznik rządu Piotr Müller

- Ocena sytuacji geopolitycznej jest trudna. My potrzebujemy wszelkich działań solidarnościowych dlatego premier Mateusz Morawiecki uda się na serię wizyt w krajach europejskich - powiedział rzecznik Rządu Piotr Müller. W niedzielę spotka się z przedstawicielami Litwy Łotwy i Estonii - dodał. Rzecznik rządu stwierdził, iż "musimy wyciągać wnioski z działań Rosji w Gruzji i Krymie".

Rzecznik rządu Piotr Müller ostrzegł w sobotę, iż działania, takie jak cyberataki, manipulowanie dostawami i cenami gazu i wywołanie kryzysu migracyjnego "nie oznaczają, że kryzys na granicy wschodniej się zakończył". - Istnieją przesłanki, że kryzys geopolityczny będzie kontynuowany przez wiele miesięcy - dodał.

 

Powiedział także, iż do tego dochodzą też kwestie "związane chociażby z nowym narzędziem szantażu energetycznego, które pojawia się w rękach Rosji, czyli potencjalne uruchomienie gazociągu Nord Stream 2".

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe zakażenia. Raport ministerstwa zdrowia z 20 listopada

 

Rzecznik rządu stwierdził, że "musimy wyciągać wnioski z działań Rosji w Gruzji i Krymie". Przyznał, że ocena geopolityczna jest trudna, a "my potrzebujemy wszelkich działań solidarnościowych". W związku z tym Piotr Müller ogłosił, iż premier Mateusz Morawiecki uda się do kilku-kilkunastu krajów europejskich, aby "przedstawić sytuację geopolityczną i zabezpieczyć się przed działaniami pochodzącymi ze strony wschodniej" - poinformował. 

 

WIDEO: Konferencja rzecznika rządu Piotra Müllera

 

 

W niedzielę Morawiecki spotka się z premierami Litwy, Łotwy i Estonii, a przez następne dni będzie spotykał się z innymi przedstawicielami kilku krajów Unii Europejskiej i Europy.

 

Rzecznik rządu pokreślił, że "zagraniczne wizyty premiera mają na celu przygotowanie się na rosnące zagrożenie ze wschodu w obliczu trudnej sytuacji geopolitycznej".

Piotr Müller w programie "Gość Wydarzeń"

Mamy do czynienia z pewnego rodzaju osłabieniem ataku na polską granicę, ale nie rezygnujemy z działań dyplomatycznych - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. - Premier Mateusz Morawiecki w nadchodzących dniach będzie miał szereg spotkań w stolicach europejskich dotyczących obszaru Europy Środkowo-Wschodniej - dodał rzecznik rządu.

 

ZOBACZ: Piotr Müller: 3-4 tys. migrantów na granicy; spodziewamy się eskalacji działań zbrojnych

 

Pytany, czy jest na tej liście Berlin, rzecznik rządu odpowiedział, że "bez wątpienia jest to jedno z miejsc gdzie trzeba się spotkać". - Ale akurat z kanclerz Niemiec mieliśmy kontakt telefoniczny, a są takie kraje UE, które o konflikcie na linii Polska-Białoruś, wiedzą dużo mniej - stwierdził.

Próby nielegalnego przekroczenia granicy

W piątek doszło do 195 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG wydali 82 cudzoziemcom postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju. Zatrzymano 5 cudzoziemców – przekazała na Twitterze Straż Graniczna.

"Za pomocnictwo zatrzymano 2 obywateli Ukrainy i obywatela Niemiec" – podała SG na Twitterze.

 

 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

aml/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie