Kanada. Ogromne powodzie i osuwiska. Około 18 tys. ludzi wciąż czeka na pomoc

Świat
Kanada. Ogromne powodzie i osuwiska. Około 18 tys. ludzi wciąż czeka na pomoc
PAP/EPA/MINISTRY OF TRANSPORTATION AND INFRASTRUCTURE OF CANADA
Jak informują kanadyjskie służby w 24 rejonach Kolumbii Brytyjskiej w ciągu 48 godzin między sobotą przed południem a poniedziałkiem spadło ponad 100 milimetrów deszczu

Około 18 tys. ludzi w zachodniej Kanadzie wciąż czeka na dotarcie ekip ratunkowych i pomoc. To "straszliwa, straszliwa katastrofa", mówił John Horgan, premier prowincji Kolumbia Brytyjska, która najbardziej ucierpiała w wyniku gwałtownych ulew i powodzi.

Premier Kolumbii Brytyjskiej John Horgan ogłosił w środę stan wyjątkowy w całej prowincji. Decyzja zapadła po kilkudniowych silnych opadach deszczu, które spowodowały lokalne podtopienia i lawiny błotne. Ewakuowano mieszkańców wielu miejscowości.

 

ZOBACZ: USA. Gwałtowne ulewy i powodzie w Alabamie. Woda zalała drogi, ludzie uwięzieni w samochodach

 

Stan wyjątkowy wszedł w życie w środę w południe czasu lokalnego i będzie obowiązywał przez 14 dni z możliwością przedłużenia.

18 tys. ludzi czeka na pomoc 

Na ekipy ratunkowe wciąż czeka około 18 tys. mieszkańców zachodniej Kanady, których powodzie i osuwiska odcięły od reszty świata.

 

- To była straszna straszna katastrofa, ale wiem jedno: jako mieszkańcy Kolumbii Brytyjskiej, jako Kanadyjczycy trzymamy się razem. Chcemy z tego wyjść silniejsi -  mówił premier prowincji. 

 

W związku z trwającymi od minionego weekendu dużymi opadami deszczu wiele miejscowości w tej prowincji zostało ewakuowanych. Publiczny nadawca CBC podał w środę wieczorem, że dotychczas swoje domy musiało opuścić ok. 20 tys. osób. Utrudnione lub przerwane są możliwości przejazdu autostradami.

 

Uszkodzone i całkowicie zniszczone są także drogi lokalne. 

 

 

Jak wyjaśnił Horgan, stan wyjątkowy daje rządowi większe możliwości działania, w tym szybszych niezbędnych napraw dróg i torów kolejowych oraz utrzymania ciągłości dostaw.

"Należy spodziewać się następnych przypadków śmiertelnych"

Jeszcze we wtorek policja informowała o odnalezieniu śmiertelnej ofiary osunięcia ziemi na jedną z autostrad, spowodowanego ulewnymi deszczami. Media donosiły też o innych osobach, z którymi nie ma kontaktu. - Należy spodziewać się następnych przypadków śmiertelnych w nadchodzących dniach - powiedział w środę Horgan.

 

Rząd federalny wysłał już do pomocy wojskowe lotnictwo, a minister obrony Anita Anand podkreśliła w środę, że sytuacja w prowincji jest obecnie priorytetem działań wojskowych w centralnych i południowo-zachodnich rejonach Kolumbii Brytyjskiej, najbardziej dotkniętych skutkami ulewnych deszczy.

 

Premier Justin Trudeau, który bierze obecnie udział w szczycie Kanada-USA-Meksyk w Waszyngtonie, zadeklarował pomoc Ottawy i tweetował w środę wieczorem, że na jego prośbę minister odpowiedzialny za przygotowania działań w sytuacjach wyjątkowych Bill Blair zwołał posiedzenie ministrów wchodzących w skład specjalnej rządowej grupy interwencyjnej, a podczas posiedzenia określono pierwsze niezbędne działania rządu federalnego.

 

Klęska rolnicza, problemy z dostawami 

Wiele z zalanych obszarów to tereny rolnicze i według ministerstwa rolnictwa prowincji w ciągu minionych dni tysiące zwierząt hodowlanych zginęło w powodziach. Rząd prowincji wysłał weterynarzy do pomocy zwierzętom, których nie można ewakuować, ale wiadomo już teraz, że części zwierząt nie da się uratować.

 

ZOBACZ: Meksyk. Silne trzęsienia ziemi w pobliżu Acapulco

 

Kolejny problem, z którym musi się obecnie zmierzyć Kolumbia Brytyjska to przerwanie łańcuchów dostaw w związku z uszkodzeniami dróg i linii kolejowych. Media opisują przypadki dostawców, którzy nie mogą dowieźć półproduktów z zachodniego wybrzeża do przetwórni, które znajdują się w głębi lądu.

 

Trudno jest wyjechać autostradami z Vancouver, a ruch kolejowy z portu Vancouver został wstrzymany jeszcze we wtorek. Tymczasem właśnie w tym okresie farmerzy z zachodniej części Kanady transportują eksportowane produkty. Jak podkreślali cytowani w mediach specjaliści, jeden pociąg przewozi tyle ładunku ile 400 ciężarówek, więc uszkodzenia linii kolejowych stanowią dodatkowy problem.

 

 

Jak donosiły media, problemy z dostawami powodują, że w niektórych miejscowościach półki sklepów z żywnością zaczynają być puste. - Nie gromadźcie zapasów. Wasi sąsiedzi tak samo potrzebują różnych rzeczy jak wy - apelował w środę premier prowincji.

Miesięczna suma opadów w kilkanaście godzin 

Jak informują kanadyjskie służby w 24 rejonach Kolumbii Brytyjskiej w ciągu 48 godzin między sobotą przed południem a poniedziałkiem spadło ponad 100 milimetrów deszczu. Według wcześniejszych doniesień mediów, w niektórych miejscowościach w tym czasie spadło tyle deszczu ile zwykle przez miesiąc o tej porze roku.

 

Ostrzeżenie przed silnymi opadami kanadyjscy meteorolodzy wydali już w miniony piątek. Przyczyną ulewnych deszczów w Kolumbii Brytyjskiej, jak podali meteorolodzy, jest atmosferyczna "rzeka' nad Pacyfikiem, czyli pasmo chmur tak nasyconych wilgocią, że przypominają rzekę.

laf / PAP / The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie