USA. Biden: Rozważamy bojkot dyplomatyczny igrzysk w Pekinie

Świat
USA. Biden: Rozważamy bojkot dyplomatyczny igrzysk w Pekinie
PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden przyznał w czwartek, że jego administracja rozważa dyplomatyczny bojkot zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Wcześniej informował o tym dziennik "Washington Post".

- To jest coś, co rozważamy - powiedział Biden w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy przed jego spotkaniem z premierem Kanady Justinem Trudeau w Białym Domu.

 

ZOBACZ: USA. Samochód rozpozna nietrzeźwych. "Początek końca jazdy pod wpływem alkoholu"

 

Biden potwierdził w ten sposób wcześniejsze doniesienia "Washington Post". Gazeta napisała we wtorek, że choć decyzja w sprawie niewysyłania żadnego przedstawiciela administracji nie została formalnie podjęta, zarekomendowali ją doradcy prezydenta. Według "WP" Biden ma zatwierdzić tę decyzję przed końcem listopada.

 

- Według źródeł ten dyplomatyczny bojkot jest zamierzony jako sposób na odpowiedź łamania praw człowieka przez chińskie władze, bez wpływu na sportowców USA - napisała gazeta.

 

ZOBACZ: USA. Egzekucja mordercy i gwałciciela. Policjant opisał go jako "diabła"

 

Bojkotu rozpoczynających się w lutym igrzysk domagali się już wcześniej niektórzy amerykańscy politycy. Spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wezwała do bojkotu dyplomatycznego, zaś republikański senator - również bojkotu ekonomicznego. Część innych Republikanów domagała się pełnego bojkotu, tj. wykluczenia udziału amerykańskich sportowców.

 

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie odbędą się w dniach 4-20 lutego przyszłego roku.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie