Biden niezdolny do pełnienia funkcji? Amerykanie martwią się o zdrowie prezydenta

Świat
Biden niezdolny do pełnienia funkcji? Amerykanie martwią się o zdrowie prezydenta
PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL

48 proc. amerykańskich wyborców uważa, że Joe Biden nie jest wystarczająco sprawny umysłowo, by sprawować urząd prezydenta USA, przeciwnego zdania jest 46 proc. - wynika z opublikowanego w środę sondażu Morning Consult dla portalu Politico. Tylko 40 proc. badanych uważa, że prezydent cieszy się dobrym zdrowiem.

Jak notuje Politico, badanie wskazuje na znaczną, 29-punktową zmianę opinii Amerykanów co do stanu zdrowia blisko 79-letniego prezydenta w porównaniu do poprzedniego sondażu, przeprowadzonego w październiku ubiegłego roku, tuż przed wyborami prezydenckimi.

 

Jednocześnie sondaż wskazuje, że Amerykanie są mocno podzieleni - głównie według partyjnych sympatii - w swoich ocenach dotyczących prezydenta w niemal każdym aspekcie. 50 proc. respondentów nie zgodziło się ze stwierdzeniem, że Biden jest "stabilny" (44 proc. uważa przeciwnie) i cieszy się dobrym zdrowiem (40 proc. uważa go za zdrowego), a 48 proc. nie uważa, by był sprawny umysłowo.

 

57 proc. uważa ponadto, że Biden nie komunikuje się w jasny sposób, zaś 60 proc., że nie jest energiczny. Pracę prezydenta dobrze ocenia 44 proc., a źle - 53 proc.

 

 

Wyniki sondażu sugerują, że wskazywane przez Republikanów wątpliwości co do fizycznej sprawności Bidena - który w sobotę skończy 79 lat - są coraz częściej podzielane przez wyborców. Politycy opozycji wielokrotnie wytykali prezydentowi werbalne wpadki i przejęzyczenia oraz wzywali go do poddania się testowi funkcji poznawczych MOCA, używanego m.in. do diagnozy demencji. W ubiegłym roku poddał mu się poprzedni prezydent Donald Trump.

 

W odpowiedzi na te pytania Biały Dom wielokrotnie zapowiadał, że Biden przejdzie badanie zdrowotne i opublikuje jego wyniki. Jak dotąd do tego nie doszło, choć w październiku rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oznajmiła, że stanie się to do końca roku. Ostatnie upublicznione badanie Bidena - jeszcze w czasie kampanii wyborczej - wskazało, że jest w dobrej kondycji.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie