Powstanie infolinia dla cudzoziemców, którzy są ofiarami przestępstw

Polska
Powstanie infolinia dla cudzoziemców, którzy są ofiarami przestępstw
Flickr/Steven Lilley
Infolinia jest przeznaczona dla ofiar przestępstw

Powstanie specjalnej infolinii dla cudzoziemców - ofiar przestępstw przewiduje projekt, który będzie realizowany w województwie kujawsko-pomorskim w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Partnerami projektu są Urząd Wojewódzki, Policja i Straż Graniczna.

Umowę w tej sprawie w czwartek podpisali wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, komendant wojewódzkiej Policji nadinsp. Piotr Leciejewski i komendant placówki Straży Granicznej ppłk SG Rafał Grzejszczak. Projekt przewiduje wsparcie dla cudzoziemców – ofiar przestępstw z elementem prewencji w zakresie przeciwdziałania przestępczości transgranicznej.

 

ZOBACZ: Praca w Polsce. Będą mogli ją podjąć cudzoziemcy z tzw. wizami humanitarnych

 

"To bardzo istotny i ważny projekt, wynika to z doświadczeń ostatnich lat. Chcemy wesprzeć cudzoziemców, którzy uzyskali zezwolenie na pracę, pobyt czasowy i okres stały. Potrzebują oni niekiedy wsparcia, o które, jak się okazuje, rzadko proszą. Chodzi o ofiary przestępstw. Uważamy, że trzeba wzmocnić instytucjonalne wsparcie dla cudzoziemców. Powstanie specjalna komórka, gdzie służby Policji i Straży Granicznej oraz pracownicy urzędu wydający zezwolenie na pracę i pobyt będą mogły wymieniać informacje oraz omawiać poszczególne sytuacje. Powstanie infolinia dla cudzoziemców, która będą obsługiwały cztery osoby" - powiedział wojewoda Bogdanowicz.

Darmowa pomoc prawna 

Projekt przewiduje też udzielanie cudzoziemcom nieodpłatnej pomocy prawnej. Wartość całego przedsięwzięcia to prawie 1,7 mln zł.

 

Według infomacji wojewody w województwie kujawsko-pomorskim przebywa ponad 100 tys. cudzoziemców, a rocznie zezwolenia na pracę otrzymuje około 40 tys. osób, z których 88-90 proc. stanowią Ukraińcy.

 

ZOBACZ: Urząd do Spraw Cudzoziemców: wnioski pięciu Irakijczyków o ochronę międzynarodową bez rozpoznania

 

"Chciałbym podziękować za fantastyczną inicjatywę. Jest robiona po to, żeby cudzoziemcy, którzy legalnie przebywają na terenie Rzeczpospolitej, mogli być m.in. przez służby policji odpowiednio zaopiekowane. (...) Cudzoziemcy nie znają dostatecznie polskiego języka, nie znają polskiego prawa i często nadzwyczajnie w świecie nie wiedzą gdzie się udać po pomoc, nie zgłaszają przestępstw" - podkreślił komendant wojewódzki Policji.

 

Nadinsp. Leciejewski podkreślił, że powstanie infolinii jest niezwykle ważne. "W każdej jednostce powiatowej, miejskiej mamy wyznaczone osoby, które są koordynatorami od tych spraw. Jednak czasami bariera językowa z jednej i drugiej strony jest przeszkodą, żeby w sposób odpowiedni zareagować. Dzięki współpracy, wymianie kompetencji pomiędzy policją i Strażą Graniczną, Urzędem Wojewódzkim będziemy mogli właściwie zareagować i podjąć decyzje" - dodał komendant.

 

ZOBACZ: Lubelskie. Zamiast informacji dla cudzoziemców, adresy stron porno. Atak hakerów na Urząd Wojewódzki

 

Obecnie wśród przestępstw, których ofiarami są cudzoziemcy dominują przestępstwa pospolite - bójki, pobicia, kradzieże i kradzieże z włamaniem, ale występują też przypadki handlu ludźmi. Zdarza się niewpłacanie należnych wynagrodzeń, zatrzymywanie paszportów.

 

Ppłk SG Grzejszczak podkreślił, że punkcie w urzędzie wojewódzkim służbę w ramach dyżurów będą pełnić funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji. Zaznaczył, że w ramach współpracy m.in. będą przeglądane i opracowywane procedury, przygotowanie zostaną broszury informacyjne dla cudzoziemców.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie